Návrh zákona, který by zakázal přístup k webovým sociálním sítím ve školách a knihovnách, by znamenal povinnost škol a knihoven v USA omezovat přístup k vybraným webovým adresám. Ve zdůvodnění zákona se hovoří o nutnosti bojovat proti sexuálním predátorům a zneužívání dětí. Senátor Matt Murphy říká, podle Chicago Tribune , že chce aby děti měly lepší ochranu v okamžiku, kdy nejsou pod dohledem rodičů.

Školy označují podobný zákon za nepotřebný, některé již nyní omezují přístup k sociálním sítím jako je například MySpace z důvodů narušování výuky. Obdobně zamířené legislativní aktivity nevolají po zákazu, ale chtějí aby weby jako je MySpace získávaly od dětí souhlas rodičů.

Některé z amerických knihoven přístup k podobným webům omezují, jiné nikoliv. V některých je omezení založeno na věkovém omezení uživatelů příslušného webu. Podle senátora Murphyho jsou školy a knihovny narušením rodičovské ochrany dítěte přes škodlivými vlivy Internetu. Knihovníci na jeho návrh ale říkají, že je špatný, zejména proto, že nedostatečně definuje co vlastně je "sociální webové místo". A upozorňují, že existují stovky menších sociálních sítí, které se specializují v určitých oblastech. A ptají se, "Budeme je také blokovat?".