Kriminalisté ve středu zadrželi muže, který podle nich v červenci neoprávněně zveřejnil na internetu kopii českého filmu Vratné láhve, jež byla určena pouze pro potřeby ministerstva kultury.

Mluvčí pražské policie Iva Knolová dnes informovala, že policejní komisař obvinil pětatřicetiletého muže z porušování autorských práv. Obviněný podle ní není zaměstnancem ministerstva kultury. Policie zatím neví, jak se ke kopii filmu režiséra Jana Svěráka dostal, což bude také předmětem dalšího šetření, sdělila Knolová agentuře ČTK.

Společnost Biograf Jan Svěrák nechala vyrobit na DVD nosiči pouze jednu kopii filmu Vratné láhve, která byla určená právě ministerstvu kultury. Měla nejvyšší možnou kvalitu, byla označena vodoznakem a upozorněním, že je určena pouze pro ministerstvo a nesmí se kopírovat.

Svěrákova společnost tuto kopii předala v červnu člověku, který byl oprávněn za ministerstvo jednat. A právě tato verze filmu je přístupná na internetu, uvedla Knolová.

Podezřelý muž z okresu Praha - východ bude stíhán na svobodě, ale hrozí mu až pět let vězení. Policisté podle mluvčí při domovních prohlídkách v místě jeho trvalého bydliště a pracoviště nalezli řadu důkazů.