Připojení k internetu zadarmo, které pro své obyvatele platí stále víc měst, může skončit. Bezplatný přístup placený z daní se nelíbí podnikatelům, kteří budují vlastní sítě a připojení k nim prodávají. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže jim v případě Prahy dal minulý měsíc za pravdu. Možnou nedovolenou podporu sítí v hlavním městě z městských i evropských peněz už zkoumá i Evropská komise. Píše to dnešní Mladá fronta Dnes.

Podle podnikatelů narušuje bezplatný internet rovné podmínky v podnikání, podrývá návratnost investic a zvýhodňuje hrstku firem, které pro města zajišťují připojení. Asociace provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí, která sdružuje velké firmy jako je O2, Radiokomunikace nebo GTS Novera, si společně s dalšími asociacemi stěžuje u antimonopolního úřadu a Evropské komise.

ÚOHS již v srpnu doporučil ministerstvu pro místní rozvoj, aby nedávalo evropské peníze na pokrytí velké části Prahy dotovaným internetem. Podle úřadu mohlo jít o nedovolenou veřejnou podporu, která narušuje podnikání.

Praha chtěla pomocí evropských peněz postavit za téměř 90 milionů korun bezdrátovou Wi-Fi síť a otevřít ji pro volný přístup k internetu. Nyní chce síť využít pouze pro služby veřejné správy.

"Čekáme na vyjádření Evropské komise. Do jejího rozhodnutí si netroufneme volný přístup k internetu spustit," uvedl Jaroslav Šulc z odboru informatiky pražského magistrátu. Podle něj projekt hospodářskou soutěž nenarušuje a pomáhá zvyšovat poptávku po rychlém připojení.