Odborníci programu OSN pro životní prostředí v roce 2006 pozorovali téměř třicet ledovců po celém světě a zjistili, že se jejich tloušťka oproti minulému měření ztenčila o 1, 5 metru. Přitom v 80. a 90. letech se ledovce údajně ztenčovaly průměrně o třicet centimetrů ročně.

ledovec-192-128.jpgOSN tvrdí, že se ledovce zmenšují rekordní rychlostí a hrozí, že část z nich během několika desetiletí zcela zmizí. Největší úbytek ledu zaznamenali vědci v Norsku, kde se ledovec Breidalblikkbrea zmenšil o více než 3 metry.

"Nejnovější čísla jsou součástí zřejmého zrychlujícího se trendu, který se v dohledné době pravděpodobně nezmění," komentoval zprávu Wilfried Häberli, ředitel světové organizace, která sleduje změny ledovců. OSN pohrozila, že tání ledovců bude mít v budoucnosti katastrofální důsledky. V největším ohrožení je Indie, kde jsou ledovce hlavním zdrojem vody pro místní řeky.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru