letadlo-emirates-350.jpgPrvní telefonát se uskutečnil ve čtvrtek z paluby letadla A340-300, které letělo do marocké Casablanky, a v té chvíli se nacházelo ve výšce přes 9000 metrů. Aerolinky investovaly do systému Aeromobile, který umožňuje telefonování z paluby, 27 milionů dolarů (téměř 446 milionů Kč).

Emirates spolu s firmou Aeromobile v uplynulých 18 měsících úzce spolupracovaly s regulačními a telekomunikačními společnostmi na testování a certifikaci systému. Služba, která je zpoplatněna jako roamingový hovor, se aktivuje až ve chvíli, kdy se letadlo nachází v letové hladině. Palubní personál má nad systémem plnou kontrolu a v případě potřeby ho může vypnout nebo omezit a nastavit třeba pouze na příjem a zasílání textových zpráv. Počet hovorů uskutečněných v jednu chvíli je omezen na pět až šest.

Systém Aeromobile na palubě letadel je prý bezpečný, protože telefony potřebují k připojení pouze minimální výkon. Antény pro mobily jsou umístěné v letadle, kde tak vzniká malá komunikační síť. Jiné zařízení vyšle data na družici, která je přenese na pozemní stanici.