Letoun L-200 s piloty Petrem Boldem a Richardem Santusem v úterý ráno odstartoval z podnikového letiště Aera Vodochody. "Svým designem a parametry značně převyšoval tehdejší světový standard, byl vyroben v úctyhodném množství téměř 400 kusů a létal v mnoha zemích světa. Sloužil zejména jako aerotaxi pro přepravu osob a dále jako kurýrní, školní a sanitní letoun," uvedl Santus.
Dnes odpoledne by měl stroj letící k Severnímu pólu přistát v norském Oslu. Pokud posádka získá povolení, pak dalším cílem bude Tromsö, nejsevernější letiště v Norsku. Tam pak budou piloti čekat na vhodné počasí k přeletu na Špicberky. Podle plánu by měli být na tamním letišti Longyearbyen kolem 4. dubna.
V druhé fázi expedice by piloti měli překonat vzdálenost více než 1000 kilometrů nad oceánem směrem k severní točně a poté přistát na ruské základně Barneo. Ta je vzdálena asi 150 kilometrů jižně od pólu a je přechodně zřízená na ledové kře. Motory nesmějí vychladnout. Palivo se tam bude za chodu doplňovat ruční pumpou z šedesátilitrových sudů, které tam předtím dopraví ruský transportní letoun Antonov 74.
Čtěte více |
Podle Bolda, který letoun koupil do osobního vlastnictví, si tento "kultovní" stroj zaslouží podobný let. Zároveň ale připouští, že výprava je mimořádně náročná a také nebezpečná. Mimo nepřízně počasí musejí piloti počítat s nouzovým přistáním na kře nebo i do vody. Součástí jejich výbavy jsou neoprenové obleky, člun i kulovnice pro případ, že by na ně zaútočili lední medvědi. Návrat posádky se předpokládá v druhé polovině dubna.
Organizátoři expedice North Pole Exhibition 2008 chtějí letem historického stroje připomenout 90. výročí vzniku československého letectva a 50. výročí zahájení výroby letounu tohoto typu. Zároveň má expedice upozornit na výkonnost letounu, jehož první prototyp vzlétl 8. dubna 1957 z letiště mateřského závodu Let v Kunovicích.
V čase expedice se ve stejné oblasti budou zřejmě pohybovat režisér Petr Horký s polárníkem Miroslavem Jakešem, o jejichž cestě k Severnému pólu iHNed pravidelně informuje. Ve stejné oblasti se pohybuje také první Češka, která chce dosáhnout pólu. Miluše Netolická spolu se dvěma muži hodlá k cíli vyrazit ve středu na lyžích a se saněmi taženými psím spřežením.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist