seznam-192.jpgPodle informací ČTK má být do zhruba dvou měsíců vytvořen prospekt s nabídkou pro oslovení potenciálních zájemců. Organizací prodeje byla pověřena investiční banka Goldman Sachs. Představa vlastníků o ceně se údajně pohybuje kolem jedné miliardy dolarů (tedy asi 16 miliard Kč), ale podle odborníků na internetový trh bude spíše výrazně nižší.

Menšinoví akcionáři loni koupili 30procentní podíl od internetové firmy Lycos za 65 milionů eur, což nyní odpovídá necelé 1,7 miliardy korun. Z toho by vycházela cena celého Seznamu 5,5 miliardy Kč bez prémie za ovládnutí společnosti.

Čtěte více

Šéf Seznamu: My bojujeme maximálně s Googlem
Atlas/Centrum útočí na jedničku mezi portály Seznam
Centrum a Atlas potvrdily spojení, zachovají obě značky

Jako o možných zájemcích se hovoří například o fondu Warburg Pincus, provozovateli televize Nova, společnosti CME, nebo skupině European Directories, která vlastní vydavatele Zlatých stránek Mediatel.

"Je to aprílový fór. Doneslo se to ke mně už včera. Pokud vím, rozšiřuje to někdo z konkurenčního portálu Centrum. O prodeji v žádném případě neuvažuji," uvedl pro deník E15 majoritní vlastník portálu Seznam.cz Ivo Lukačovič.

Seznam, který denně navštíví 2,1 milionu uživatelů, založil Lukačovič v roce 1996 jako první tuzemský vyhledávač. Na konci roku 1999 prodal 30procentní podíl skandinávskému portálu Spray, který o rok později převzala firma Lycos. Za loňský rok Seznam očekává tržby kolem 1,4 miliardy korun a zisk přes půl miliardy.

Koncem února tohoto roku se spojily portály Centrum.cz a Atlas.cz. Jejich společným vlastníkem se stala firma NetCentrum, kterou ovládá americký fond Warbur Pincus, jeden z údajných zájemců o koupi Seznamu. Nová internetová skupina pokryla v Česku přes čtyři miliony uživatelů a konkuruje tak vedoucímu Seznamu, který má kolem 4,5 milionu uživatelů. Zároveň se stala vedoucím hráčem na slovenském trhu.