Prodej Seznamu zřejmě začal. Případní zájemci o účast v tendru již začali podepisovat závazek mlčenlivosti, který předchází vyzvednutí informačního prospektu.

Podle informací ČTK se organizátor prodeje Goldman Sachs proti původnímu záměru nebude orientovat pouze na strategické zájemce, ale do tendru pustí i finanční investory.

"Ukazuje se, že Seznam je pro potenciální strategické investory z oboru příliš velké sousto, a proto se banka rozhodla nabídku nijak neomezovat," řekl ČTK zdroj blízký prodeji. Požadovaná cena za celý Seznam by se měla pohybovat kolem jedné miliardy dolarů, tedy přes 15 miliard Kč.

Podle dřívějších informací ČTK by se měl prodávat jak podíl minoritních akcionářů Tiger Holding Four a Miura International, tak i 70 procent Iva Lukačoviče. Ten zprávy o prodeji opakovaně popřel, naopak zdroje z okolí minoritních akcionářů záměr potvrdily.

Spekulace o prodeji sílí

O prodeji Seznamu se hovoří již více než měsíc. Celé rozpoutané dění okolo Seznamu lze vykládat jako začátek procesu, kdy si jeden z akcionářů nechává přes prostředníka zjistit, jak by mohl svůj podíl v Seznamu zhodnotit. Začátkem dubna v médiích objevily informace, že částka za Seznam se bude pohybovat v rozmezé 10 až 16 miliard korun.

"Částka za celý Seznam není nadsazená, ale je otázka, zda o prodeji skutečně uvažuje také Ivo Lukaševič," uvedl dříve zdroj obeznámený s již proběhlými internetovými akvizicemi. Sám Lukačovič všechny podobné informace zatím popírá. "O prodeji v žádném případě neuvažuji, navíc ta cena byla úplně nesmyslná," uvedl držitel sedmdesáti procent firmy.

Seznam, který denně navštíví 2,1 milionu uživatelů, založil Lukačovič v roce 1996 jako první tuzemský vyhledávač. Za loňský rok Seznam očekává tržby kolem 1,4 miliardy korun a zisk přes půl miliardy. Příjmy firmy pochází zejména z placeného umístění odkazů v katalogu a reklamy.