depression__350x210_.jpgTryptofan, látka, která se v těle mění v serotonin, může příznivě ovlivnit náladu a duševní pohodu. Serotonin se totiž v centrálním nervovém systému účastní především procesů, které se podílejí na vzniku nálad. Jeho nedostatek má na svědomí snížení přenosu nervových vzruchů a způsobuje tak změny nálady, celkovou depresi, případně poruchy spánku, podrážděnost až agresivitu.

Odborníci na duševní zdraví říkají, že ačkoli teorie o tryptofanu zlepšujícím náladu je důvěryhodná, jeho využívání pacienty v depresi má pestrou minulost.

Podle Gordona Parkera z ústavu Black Dog Institute byly potravinové doplňky obsahující tryptofan koncem 20. století hojně využívány v Austrálii. Ale poté, co někteří pacienti pocítili po požití kontaminované série vážné vedlejší účinky, byly tyto prostředky z trhu dočasně staženy.

Ve své knize Tajemství serotoninu tvrdí doktorka Caroline Longmoreová, australská pediatrička a expertka na fyzické zdraví, že nejlepší způsob, jak dosáhnout optimální hladiny tryptofanu v těle, je řídit se pečlivě propracovaným stravovacím plánem.

Knížka vědecké pracovnice a přírodní léčitelky Katrin Hempelové, která se vzdělávala v Austrálii, obsahuje 50 receptů, jejichž účelem je napravit nerovnováhu serotoninu bez léků. Tento systém funguje na témže principu jako selektivní inhibitory zpětného odčerpávání serotoninu (SSRI) - například populární antidepresivum Prozac.

Britský Food and Mood Project doporučuje v zájmu zvýšení hladiny serotoninu konzumaci kuřecího a krocaního masa, sardinek, lososa, čerstvého tuňáka, ořechů a semínek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist