Hlavně pokud nemáte nastaven některý z výhodných tarifů. Například u Telefóniky O2 vás přijde stažení 2 MB dat při neomezeném datovém limitu na 620 korun. S tarifem za 297 korun s datovým limitem 2 MB ušetříte téměř dvojnásobek. Platí to ovšem, jen pokud stanovený objem dat nepřekročíte. Pak byste totiž platili deset korun za každý MB navíc.

Když si prohlížeč především v počítači vhodně nenastavíte, budete platit i za data, která stahovat nechcete. To jsou hlavně objemné reklamní bannery a obrázky. Kdo sám neumí blokaci těchto dat nastavit, měl by se obrátit se na softwarovou firmu. Cena za tuto práci se pohybuje kolem 500 korun.

V případě notebooku musíte mít nainstalovanou vhodnou speciální datovou kartu. Karta Combi 4G, kterou u T-Mobile pořídíte za 5899 korun, umí pracovat na frekvencích sítě GPRS/EDGE i 4G.

Telefónica O2 zase nabízí kvalitativně srovnatelnou kartu HUAWEI E630 za 4595 korun. Aby vám připojení v zahraničí správně fungovalo, musíte mít aktivovanou službu roaming a vlastnit přístroj, který pracuje v síti GPRS/EDGE. Aktivaci i deaktivaci stačí provést, a to zdarma, telefonicky u vašeho operátora. Toho ostatně kontaktujte vždy předem a proberte s ním cenová pásma konkrétních zemí, do kterých hodláte cestovat. Nebudete pak překvapeni, až vám přijde faktura. Změna tarifu proběhne po aktivaci u všech operátorů automaticky.

Připojení se účtuje v závislosti na objemu přenesených dat a podle ceníku u daného roamingového partnera vašeho operátora v zemi, kde se k internetu připojujete. Každý operátor za tím účelem rozlišuje jiné skupiny zemí.

To podle toho, zda ve státě působí přímo, nebo pro vás sám kupuje data od místních operátorů. Cena za připojení k internetu se v cenících uvádí v haléřích za kB, ale účtuje se v násobcích započatých stovek kB.

Pokud potřebujete na dovolené jen občas vyřídit korespondenci, můžete třeba navštívit internetovou kavárnu nebo si u svého operátora zakoupit časový hot spot kupon. U T-Mobile za desetiminutové připojení zaplatíte kolem 60 korun. Nebo je také možné využít stále se rozšiřující nabídku takzvaných Wi-Fi free zone, tedy míst, kde se připojíte k internetu úplně zadarmo. Často je najdete v hotelích, rychlých občerstveních nebo kavárnách. Před odjezdem navštivte stránky www.free-hotspot.com, které nabízejí databázi těchto míst ve světě.

Pokud chcete mít své náklady pod kontrolou, sledujte množství přenesených dat. Třeba T-Mobile nabízí zdarma aplikaci web'n'walk, pomocí níž lze v reálném čase sledovat objem stažených dat.

080521_39.gif

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru