ballmer-simunek__192x128_.jpgPřed návštěvou Česka Ballmera jeho tým detailně informoval o tom, co se ve které zemi děje. "Samozřejmě, že vím, co je Seznam," řekl Ballmer na včerejším bratislavském setkání s byznysmeny a novináři, který moderoval šéfredaktor Hospodářských novin Petr Šimůnek. Přinášíme vám nejzajímavější otázky a odpovědi, které na fóru zazněly:

Jak vypadá vaše politika kolem expanze na internet a Yahoo!?

Koupili jsme nedávno jednu izraelskou technologickou společnost a dál se snažíme o Yahoo!. Kromě Yahoo! ale, pokud vím, nehledáme žádný podobný projekt.

A co třeba menší, regionální společnosti, jako je třeba Seznam.cz?

Hehe, samozřejmě jsem dostal brífing a vím, na co se mám připravit. Každopádně v naší firmě řeší různí lidé různé věci a obchody, o kterých já ani nemusím vědět.

Co plánujete do budoucnosti? Bude Microsoft nějak výrazně rozšiřovat nabídku služeb?

Nepřemýšlím o portfoliu. Myslím si, že máme skvěle rozjeté produkty a budeme vyvíjet nové, které mohou vydělávat dokonce rychleji než ty staré. Jde v podstatě pořád o to samé, o zpracování dat. Chtěli bychom, aby byl náš kancelářský balík to jediné, co lidé potřebují k tomu, aby byli produktivní. Každopádně naše konkurence se nemění - je to IBM, Apple, Google, Oracle, ale i otevřený software nebo Linux.

Jak se podle vás změní podnikání a svět za pět let? Jak bude třeba vypadat byt?

Přijďte tou dobou do mé kanceláře. Už bych tam měl být jen na na poloviční úvazek. Teď tam mám bílou tabuli, a pak tam budu mít jen jednu obrazovku. Řeknu jí, hej, zavolej mi třeba Vahemu (pozn. šéf Microsoftu pro Evropu). Vaheho obrázek se okamžitě ukáže, aniž bych volal. Bude to jako při osobním setkání a já dobře uvidím, jak reaguje. Zeptám se na výsledky Slovenska. Ty se okamžitě objeví na obrazovce, ve srovnání s dalšími zeměmi regionu.

Pak půjdu domů, řeknu televizi, že chci koukat na basketbal, do toho se mi na obrazovce ukáže syn, případně žena, která zapomněla vypnout pračku. Zmáčknu dálkové ovládání, vypnu ji a pak se budu zase dál koukat na basket.

Myslíte si, že technologický růst ještě zrychlí, nebo už se všechno zásadního událo během posledních deseti let?

Jasně, že zrychlí. Příštích deset let bude totiž důležitějších než minulých deset let. Před deseti lety neměla většina z nás mobil, počítač, ani neznala internet. Teď už je základ jasný a je prostor pro ještě rychlejší růst. Počítače budou rozumět tomu, co jim říkáme a co si myslíme, chceme, aby počítače poznávaly lidi a věděly, co je zajímá.

Jak se budou lidé srovnávat s novými revolučními službami?

Uvidíme. Já třeba nepoužívám všechny nové věci. Moje sekretářka například radši píše zprávy přes ICQ a podobné programy a já mám radši e-mail. Můj nejstarší syn si například poznámky do školy píše už jenom do počítače. Od mladých se máme hodně co učit.

Jak získáváte zpětnou vazbu? A měl jste problémy s některým z programů od Microsoftu?

Abych řekl pravdu, moje Visty nikdy nezatuhly, ale samozřejmě se mi také problémy nevyhýbají. A ty pak hodně rychle řeším, a to hodně nahlas. Každopádně dám hodně na zkušenosti mé ženy. Když například moje žena řekne, že má problém se softwarem naší televize, tak to beru jako důležitou věc, protože ona to nevyvíjí, ale naopak to používá.

Jaký máte názor na Evropskou unii, která vás poslední dobou velmi často pokutuje rekordními částkami?

Když Američan přijede do Evropy, je do jisté míry jen návštěvníkem v cizí společnosti. Nejsem určitě ten pravý, který by měl evropským úřadům radit. My se snažíme respektovat úřady a postupovat podle pravidel. Sám jsem rád, že to v Evropě tak funguje. Žil jsem dlouho v Bruselu a můj otec nevěřil tomu, že se jednotný trh může někdy uchytit. Úspěchy sjednocené Evropy jsou ale skvělé. Brusel se nakonec třeba může stát i nejlepším místem k žití.