Steve Ballmer sice nepatří mezi zakladatele společnosti, byl však prvním manažerem, kterého "velký" Bill Gates přijal do týmu. Jako 24. zaměstnance firmy. Tehdy byl Microsoft malá firmička s pětiletou historií.

Ballmerovým úkolem bylo spíše pomáhat s administrativou a marketingem. Říká se, že to byl však právě on, kdo do "chaotické" společnosti přinesl řád. Osvobodil Gatese od administrativních povinností a zaměřil se na nábor dalších talentovaných manažerů, kteří by firmě pomohli.

S Gatesem se potkali v kině

ballmer-hn__192x128_.jpgZatímco Bill Gates si při rozjezdu firmy poradil i bez vysokoškolského titulu, detroitský rodák Ballmer je absolventem Harvardovy univerzity, kde získal diplom v oboru aplikované matematiky a ekonomie. Právě na Harvardu přitom poprvé potkal Gatese (ten školu nedokončil). Poprvé se údajně setkali v kině, kam šli oba nezávisle na sobě na nový film režiséra Kubricka Mechanický pomeranč.

V roce 1980 mu pak Gates "hodil laso" a přetáhl jej z působiště ve firmě Procter&Gamble ho do svého týmu. Během let Ballmer v Microsfotu vystřídal hned několik pozic. Vedl řadu oddělení, od operací přes vývoj operačních systémů, prodej či technickou podporu. Zároveň byl hlavní osobou pro vybudování strategických vztahů s klíčovými obchodními partnery na všech úrovních.

Vše o návštěvě Stevea Balmera

Jak o něm kdysi prohlásil Gates, vždy se na všechna jednání řádně připravil a kladl velký důraz na rozhodování založené na faktech. Vybudoval si pověst schopného manažera, který dokázal nastolit změnu mediální tváře společnosti i její reorganizaci.

V roce 1998 se vyšplhal až na post prezidenta Microsoftu - tedy dvojky hned po "velkém Billovi". Když se pak Gates začal stahovat do ústraní, Ballmer převzal řízení běžného chodu firmy. Od ledna 2000 je tak i výkonným ředitelem.

Zpěvák i tanečník 

Proslýchá se o něm, že je šéfem, který by si nejraději vyhrnul rukávy a dělal vše po svém. Za Ballmerovy éry Microsoft na trh uvedl nový operační systém Window XP, vyprojektoval herní konzolu Xbox, zahájil prodej nového operačního systému Windows Vista či mediálního přehrávače Zune. Letos také Microsoft vyjednával s firmou Yahoo! o převzetí. Nabídka ale ztroskotala na ceně, která se Yahoo! zdála nízká.

Ballmer je znám hlavně jako velký showman. Při setkání zaměstnanců si neváhá střihnout taneční číslo, při němž nenechá nikoho na pochybách, že se pro Microsoft narodil, a pro jistotu ještě volá : "Peníze, peníze, peníze, miluji tuhle společnost."

Když byla v roce 1990 dokončena nová verze Windows, Ballmer na prodejním setkání slova "Windows, Windows, Windows" prozpěvoval tak hlasitě, až si poškodil hlasivky a musel podstoupit operaci. Na internetu navíc koluje množství videoklipů s jeho proslulým "opičím tancem" a sestříhané vystoupení přednášky "Developers" podbarvené elektronickou hudbou viděly na serveru youtube.com stovky tisíc lidí.

Ballmer nejde daleko ani pro "ostřejší slovo". Když americká vláda zahájila proti Microsoftu tažení kvůli monopolnímu postavení na trhu, uvedl na adresu americké ministryně: "Do pekla s Janet Reno!" Ballmer je zřejmě druhým člověkem na světě, který se stal miliardářem z příjmů firmy, kterou nezaložil. Časopis Forbes jeho majetek odhaduje na patnáct miliard dolarů a ve svém žebříčku milionářů ho zařadil na 43. místo.

V současné době Ballmer objíždí země Evropy. Zatímco před několika dny v Maďarsku na něj dopadlo několik vajec od naštvaného účastníka přednášky na Korvínově univerzity v Budapešti, včera v Bratislavě na to už jen s humorem vzpomínal. Večer pak dorazil do Prahy, kde se zúčastní Evropského fóra vědy a techniky. Po návštěvě České republiky zavítá Ballmer na Ukrajinu a do Ruska.

V Budapešti na Ballmera házeli vejci - PODÍVEJTE SE

 

Ve středu vystoupil Ballmer v Bratislavě. Na pódium vyběhl v tmavém saku a červené kravatě a okamžitě se zeptal: "Doufám, že tu nemáte žádná vejce!" - PODÍVEJTE SE NA ČÁST PŘEDNÁŠKY