microsoft_192_128.jpgSotva zapadly za zakladatelem firmy Billem Gatesem dveře, vyhlašuje nový šéf Steve Ballmer útok na svět internetové reklamy, v němž chce být do pěti let jedním ze dvou největších hráčů. Sám na to ale nestačí, protože ve virtuálním světě s přehledem dominuje vtipnější a nápaditější Google.

Od ledna se tak Microsoft snaží převzít průkopníka internetového podnikání - portál Yahoo!. Naplno tak začal boj o novou podobu internetu, kde se vydělává na komunitách, komunikaci a komunistické Číně.

Převzít Yahoo! se zatím nedaří

Vedení Yahoo! ale Ballmerovým návrhům stále odolává a nepomohla ani pomoc mediálního miliardáře Rupperta Murdocha. Ten nabídl možnost vytvořit novou společnou firmu, v níž by se spojil jeho komunitní server MySpace, portál Microsoftu a Yahoo!. Neuspěl však ani tento plán a poslední návrh spočívá v tom, že by Microsoft převzal jen fulltextové vyhledávání portálu.

Součástí možné dohody by mohl být podle agentury Reuters prodej aktiv Yahoo! v Asii, včetně významných menšinových podílů ve společnostech Yahoo! Japan a Alibaba Group v Číně, jinému kupci. Ballmerova firma by pak koupila velkou část z toho, co z firmy zbude.

Jak Microsoft, tak Yahoo! zatím odmítly informace o svých rozhovorech jakkoliv komentovat. Dosud nepadla ani cena za vyhledávací systém Yahoo!. Podle analytiků by systém mohl mít hodnotu zhruba 21 miliard dolarů.

Microsoft není na internetu žádným otloukánkem

Prohlížeč Explorer je nejpopulárnějším oknem do virtuálního světa, komunikační program Messenger se v konkurenci také neztratí. Loni na podzim vstoupil do komunitního světa nákupem necelých dvou procent serveru Facebook, který je oblíbený mezi vysokoškolskými studenty. Za podíl zaplatil 240 milionů dolarů.

Nejvíce peněz ale Microsoftu zatím vydělává software - operační systém Windows a kancelářský balík Office. Jen poslední verze systému Vista se prodalo za rok více než sto čtyřicet milionů kopií.

Firma pod Ballmerovým vedením očekává během příštího roku růst zisku mezi 13 až 18 procenty. Prognóza ale počítá s tím, že se podaří převzít portál Yahoo!. Za letošní první čtvrtletí vydělal softwarový gigant 4,39 miliardy dolarů. To je o necelých šest set milionů dolarů méně než v loňském roce.

Díky Ballmerovi vstoupil Microsoft i do světa počítačových her

Za Ballmerovy éry se Microsoft pustil i do "herního železa" a přišel s konzolí Xbox360, která úspěšně konkuruje Sony a Nintendu. Zároveň Ballmer nasměroval firmu k mobilnímu byznysu a digitálnímu domovu.

Zároveň si ale na společnost posvítila Evropská unie. Ta udělila letos v únoru Microsoftu pokutu ve výši 899 milionů eur za nedostatečné zpřístupnění informací o svých produktech konkurenci, respektive za neodůvodněné účtování poplatků.

Pro amerického hegemona to ale nebyl první evropský trest. Už v roce 2004 jej totiž unie potrestala 497 miliony eur a o dva roky později dorazila další obsílka. Tentokrát na 280,5 milionu eur.