vodafone__350x210_.jpgVodafone Passport umožňuje volání ze zahraničí za cenu domácího tarifu. Vedle toho ale zákazník zaplatí jednorázový poplatek od 22 do 80 korun podle toho, z jaké země volá. Do nejlevnější zóny přitom patří většina evropských zemí. Dosud bylo možné výhodněji volat jen z partnerských sítí Vodafonu, nyní nabídka zahrnuje všechny operátory. Datový roaming GPRS ve většině Evropy zlevní z 26 na 17 haléřů za kB.

Službu Passport mohou využívat za stejných podmínek zákazníci s tarifem i s předplacenou kartou. Pro využívání služby si zákazníci musejí aktivovat také službu Vodafone World. Aktivace služby je zdarma.

Konkurenční T-Mobile od července zlevní datové přenosy při cestách do EU a dále na Island, Lichtenštejnska a Norska na úroveň cen, které účtuje klientům v Česku. Další novinkou má být možnost volání bez přerušení při překročení hranic. O2 chce v létě na některých linkách nabídnout telefonování v letadle a zavede prázdninovou nabídku roamingu, v jejímž rámci nabízí ve 14 zemích odchozí hovory za 11,78 Kč/min.

Dále čtěte

Vedle toho nabídne Vodafone příchozí hovory v Rakousku a Švýcarsku v červnu během fotbalového mistrovství bezplatně. Jinak zákazníci za příchozí hovory platí jednorázový poplatek stejný jako u odchozích hovorů.

Ceny roamingového volání loni znatelně snížilo nařízení Evropské komise, podle kterého musí každý operátor nabídnout tarif s voláním maximálně kolem 14 Kč za minutu. Letos komise zvažovala rozšíření regulace i na SMS a data, proto většina operátorů datové tarify snížila.