mobil-displej__192x128_.jpgZní to jako zápletka za vlasy přitaženého hororového filmu. Přesto někteří vědci zcela seriózně naznačují, že naše láska k mobilním telefonům může způsobit masivní nedostatek potravin úměrný tomu, jak klesá celosvětová úroda, napsal britský list The Independent.

Někteří vědci prosazují teorii, podle níž je záření vydávané mobilními telefony a dalšími technologickými hračkami možnou odpovědí na jednu z největších záhad, jež se odehrává ve světě přírody. Tou je náhlé mizení včel, které opylují plodiny. Fenomén mizejících včelstev začal ve Spojených státech, poté zasáhl kontinentální Evropu a objevil se i ve Velké Británii.

Důkazy existují 

Tato teorie říká, že záření z mobilních telefonů ovlivňuje navigační systém včel, které netrefí zpět do svých úlů. Jakkoli to může znít nepravděpodobně, existují důkazy, které tuto teorii podporují.

Nemoc včel označovaná jako CCD (Colony Collapse Disorder - syndrom vymírajících včelstev) nastává, když obyvatelstvo úlu náhle zmizí a nechá v něm jen královnu, vajíčka a několik nedospělých jedinců. Zmizelé včely se nikdy nenajdou, ale předpokládá se, že umírají daleko od domova. Paraziti či jiné včely, které za normálních okolností obsadí opuštěný úl, když vymře jeho včelstvo, se k úlům opuštěným kvůli CCD ani nepřiblíží.

Čtěte více o mobilních telefonech

Poplach se poprvé rozezněl vloni na podzim, ale v současnosti CCD postihla polovinu všech amerických států. Odhaduje se, že západní pobřeží ztratilo 60 procent komerčně využívané včelí populace, zatímco na východním pobřeží je to dokonce 70 procent. Od té doby se CCD rozšířila do Německa, Švýcarska, Španělska, Portugalska, Itálie a Řecka.

Alarm mezi včelaři 

Začátkem května oznámil jeden z londýnských včelařů John Chapple, že 23 z jeho 40 úlů zůstalo náhle opuštěných. Ztráty zaznamenali včelaři také ve Skotsku, Walesu a severozápadní Anglii, přestože ministerstvo životního prostředí trvá na tom, že "neexistují absolutně žádné důkazy o CCD ve Velké Británii".

Dopady šíření této nemoci jsou alarmující. Většina plodin na světě je závislá na opylení včelami a Albert Einstein kdysi řekl, že pokud vymřou včely, "lidstvu budou zbývat jen čtyři roky života".

Nikdo přitom netuší, proč se to děje. Objevily se teorie vinící roztoče, pesticidy, globální oteplování i geneticky upravované plodiny, ale všechny mají i protiargumenty. Výzkum německých vědců už před časem potvrdil, že chování včel se mění v blízkosti elektrického vedení. Nyní studie Univerzity Koblenz-Landau zjistila, že se včely odmítají vrátit zpět do úlu, pokud je v jeho blízkosti umístěný mobilní telefon. Doktor Jochen Kuhn, který studii uskutečnil, uvádí, že to by mohlo naznačovat možnou příčinu CCD.

Studie o rizicích mobilů 

Doktor George Carlo, který pro americkou vládu a mobilní telefonní průmysl vypracoval rozsáhlou studii o možných rizicích mobilů, říká: "Jsem přesvědčený, že tato možnost je reálná." Varování před nebezpečím, jaké pro lidi představuje používání mobilních telefonů, se množí. Důkazy nicméně stále chybí, mimo jiné proto, že u některých rizik, jakým je například zvýšení výskytu rakoviny, trvá celá desetiletí, než se projeví.

Většina výzkumů zkoumajících vztahy mezi rakovinou a mobilními telefony tak zatím nepřinesla žádné závěry. Ale jedna oficiální finská studie uvádí, že lidé, kteří používají telefon déle než deset let, jsou o 40 procent náchylnější k nádoru mozku na té straně, kde jsou zvyklí telefon držet.

Neméně alarmující je švédská studie, podle níž záření z mobilů zabíjí mozkové buňky, a dnešní teenageři tak mohou být na vrcholu životních sil senilní. Studie v Indii a Spojených státech pak naznačily možnost, že se mužům používajícím mobilní telefon snižuje počet spermií. Ještě mnohem prozaičtější je zjištění lékařů, kteří popsali novou nemoc zvanou "smskový palec" - nový druh syndromu RSI (Repetition Strain Injury, poškození opakovanými drobnými pohyby) způsobený neustálým psaním krátkých textových zpráv.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist