Phoenix vyryl do povrchu Marsu prohlubně, které odhalily zrnka a místy i pruhy bílého materiálu smíchaného s hrudkovitou načervenalou půdou. Tyto bílé kousky zaznamenané na fotografiích, které sonda odeslala k Zemi, na snímcích pořízených později zmizely. Vědci proto věří, že šlo o led, který po odkrytí vysublimoval, tedy přešel z pevného skupenství do plynného při vynechání kapalné fáze.
"Ty malé kousky naprosto zmizely během několika dní, což je dokonalý důkaz, že šlo o led," řekl Smith. "Existovala možnost, že by to mohla být sůl, ale sůl tohle neudělá," dodal.
Sonda Phoenix přistála v severní polární oblasti "rudé planety" 25. května a její mise má trvat nejméně tři měsíce. Právě pátrání po stopách vody, která by naznačovala možnost výskytu života, je jejím hlavním úkolem.
Kromě pořizování snímků z vyrytých vzorků provádí Phoenix experiment, při němž v miniaturní peci TEGA (Thermal and Evolved Gas Analyzer) taví vzorek odebrané marsovské půdy. Při odpařování odebrané horniny se ale zatím žádné stopy po vodě neobjevily.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist