Různým způsobem zkonstruovaná plavidla vyrazila na měřené trasy soutěže Frisian Solar Challenge 2008 v pondělí z Leeuwardenu ve Frísku, vítěz bude vyhlášen v sobotu.

Frisian_Solar_Challenge.jpg

Solární energie nepatří v Nizozemsku, kde často panuje zamračené počasí, k nijak hojně využívaným alternativním zdrojům. Více zkušeností mají Holanďané s větrnou energií. Právě proto se pořadatelé "fregaty" solárních lodí pokoušejí tento způsob získávání energie nenásilně propagovat.

Celkem musí lehká plavidla s nejrůznějšími konstrukčními řešeními absolvovat trasu dlouhou 200 kilometrů. Právě vzhledem k probíhajícímu závodu pozastavily nizozemské úřady dočasně platnost rychlostního limitu pro plavbu na kanálech, který je 5 až 10 km/h - nejrychlejší solární loď totiž dokáže vyvinout rychlost až kolem 30 kilometrů za hodinu.

Dále čtěte

Závod se 40 posádkami z osmi zemí se letos nekoná poprvé, stejně jako v předchozích ročnících jde ale hlavně o souboj technologických řešení. Loňští vítězi z Technické univerzity v nizozemském Delftu například postavili na start lehkou 90kilogramovou loď s fotovoltaickými články, které využívají arzenid galia.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist