Krystalky zirkonuMalé krystalky o průměru jen něco přes 0,3 mm , které možná přepíšou dějiny vzniku života, byly nalezeny v Jack Hills v Západní Austrálii.

"Nejběžnější způsob, jak tvořit světlý uhlík na moderní Zemi, je fotosyntéza," vysvětluje dr. Alexandr Nemchin z australské Curtina University of Technology, jeden z autorů článku.

Vzácné krystalky vznikly jen několik set milionu let po zrození Země.
 
V materiálu v časopise Nature´výzkumníci varují, že jimi získané výsledky nejsou definitivní důkazy brzkého života, ale nevylučují tuto možnost. "Všichni jsme tak trochu nedůvěřiví," řekl dr. Martin Whitehouse ze švédského Muzea přírodních věd, další z autorů článku.
 

Dále čtěte

Pokud by uhlík vznikl působením primitivních organismů, posunulo by to datum předpokládaného vzniku života asi o 500 milionu let, do doby před 4,25 miliardy let . Země sama je jen 4,6 miliardy let stará.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist