ParentsChild1__800x600_.jpgLékaři vědí, že věk ženy hraje klíčovou roli, ale studie francouzských vědců poprvé prokázala, že věk otce je důležitější, než se dosud myslelo.

"Naše údaje poprvé přinášejí důkaz, že otec má při umělém oplodnění velký vliv na pravděpodobnost početí i na míru potratů," uvedla vedoucí týmu, Stéphanie Belloková z pařížského střediska Centre Eylau pro umělé početí.

I jiní vědci podle ní již tvrdili, že počet spermií a jejich kvalita, které klesají se stárnutím, mají vliv na početí. Ale zatím nebyl žádný klinický důkaz toho, že stáří muže má na plodnost takový vliv, uvedli francouzští vědci

Zkoumali vzorky při více než 21 tisíc umělých oplodnění. Zaměřovali se na kvalitu spermií a potom sledovali míru početí i případné potraty. Podle očekávání byla u starších žen menší pravděpodobnost početí a větší pravděpodobnost potratu, než u mladších.

"Ale ukázalo se také, že pravděpodobnost početí ovlivňuje i věk otce. A ještě větším překvapením bylo, že souvisí i s počtem potratů," dodala Belloková, podle níž se výsledky studie dají vztáhnout i na muže vůbec.

Dále čtěte

Podle studie klesla pravděpodobnost početí z 12,3 procenta u mužů do 30 let na 9,3 procenta u mužů nad 45 let. A pokud jde o potraty, u mužů do 30 let bylo toto riziko deset až 15 procent, zatímco u mužů na 40 let asi 35 procent.

Vědci zatím nevědí přesně, proč tomu tak je, ale možným vysvětlením by mohla být vazba mezi věkem a klesající kvalitou DNA ve spermiích. Podle vědců mělo hodně vzorků starších mužů defekty DNA, které mohou způsobit potrat.