columbus__350x210_.jpgESA se zabývá výzkumem vesmíru a vesmírných technologií. Byla založena v roce 1975 a nyní v ní je 17 členských zemí Evropské unie. Je uznávaným a rovnocenným partnerem americké NASA, Ruské kosmické agentury či japonské NASDA. Česká republika je první z postkomunistických zemí, která se členem ESA stává.

Česko s agenturou už v roce 1996 uzavřela rámcovou dohodu o spolupráci. Jejím smyslem byla příprava průmyslových kapacit na plné členství. Program PECS zahrnoval 27 projektů v celkovém objemu 8,5 milionu eur (zhruba 204 milionů korun). Výsledky dosažené Českou republikou ocenila ESA při auditu připravenosti národní infrastruktury, a staly se tak základem k červnovému vyslovení souhlasu všech nynějších členských zemí s přijetím ČR za nového člena.

Dále čtěte

Spolupráce s ESA zvýší konkurenceschopnost českých vědeckých pracovišť a průmyslových firem a zlepší jejich mezinárodní uplatnění. Členství v ESA je ale také spojeno s povinností platit roční poplatek 5,4 milionu eur (zhruba 128 milionů korun).

Hlavními úspěchy ESA jsou vývoj nosných raket Ariane a Vega, instalace modulu Columbus na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a nákladní kosmická loď ATV. Unikátní je výzkum planety Venuše sondou Venus Express, za pozornost stojí stereosnímkování povrchu Marsu sondou Mars Express, která zajišťovala i spojení s americkou sondou Phoenix na povrchu Marsu nebo přistání sondy Huygens na povrchu Saturnova měsíce Titan.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist