Ředitel amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Michael Griffin připustil, že by Číňané mohli na Měsíci stanout dřív, než se na něj vrátí Američané.
Čína podle něj disponuje technickými kapacitami, aby na Měsíc vyslala své kosmonauty již v příštím desetiletí. USA mají v plánu se na měsíc vrátit po roce 2020.
"Pokud Čína chce dostat lidi na Měsíc a pokud si přeje to udělat před Spojenými státy, určitě může. Co se týče technické kapacity, rozhodně to je možné," citoval šéfa NASA internetový server BBC News.
Američany brzdí staré raketoplány
Američané stanuli naposledy na Měsíci v roce 1972. K návratu jim mají pomoci zcela nové nosné rakety Ares a moduly Orion. Ty nahradí současné raketoplány, jež mají jít v roce 2010 "do důchodu".
Nová generace amerických vesmírných plavidel však nebude v provozu dříve než v roce 2015. Odborníci navíc upozorňují na přetrvávající finanční a technické nedostatky celého projektu.
Čínský národní kosmický úřad již v minulosti potvrdil, že dobytí Měsíce plánuje. Loni jeho vedoucí představitel Chuang Čchun-pching dokonce nastínil harmonogram čínského lunárního programu, podle něhož má v roce 2012 Čína uskutečnit úspěšné přistání na Měsíci s nepilotovaným strojem a o pět let později přivézt z přirozeného satelitu Země vzorky hornin.
První čínský astronaut by poté měl na Měsíci stanout v roce 2022.
Na měsíc již v roce 2012
Čína patří v současnosti k nejambicióznějším kosmickým mocnostem a podle některých odborníků může ukončit dlouholetou dominanci Spojených států v tomto oboru. Spolu s USA a Ruskem je nyní schopna dopravit do kosmu člověka vlastními prostředky.
Svého prvního astronauta tam vyslala v roce 2003 a o dva roky později let lidské posádky s úspěchem zopakovala. Třetí pilotovaný let má v plánu v říjnu, krátce po skončení letních olympijských her v Pekingu.
V této souvislosti informovala agentura AP o soukromé iniciativě zhruba šesti desítek inženýrů NASA, kteří souběžně s prací na nových nosičích Ares připravují alternativní rakety Jupiter, jež podle nich budou bezpečnější, levnější a bude je možné snadněji postavit než Aresy.
NASA podle jeho mluvčího o jejich aktivitách ví, považuje je však výhradně za jejich soukromou záležitost, která prý navíc nemůže fungovat. Raketa Ares 1, určená pro vynášení lodi na nižší oběžnou dráhu, je podle něj již před dokončením a příští rok by se měly uskutečnit první letové zkoušky.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist