Dovednosti soupravy s názvem AGV (Automotrice à Grande Vitesse) si však nemohou užívat běžní cestující, ale jen několik málo zaměstnanců Výzkumného ústavu železničního. Právě na jeho zkušebním okruhu Velim u Kolína uvádějí Francouzi svůj prototyp „do života".
VIDEO SI PUSŤTE ZDE (v nové videorubrice)
PODÍVEJTE SE TAKÉ NA SNÍMKY Z OKRUHU U KOLÍNA
Výrobce, společnost Alstom, si od AGV slibuje, že s cestovní rychlostí 360 kilometrů v hodině se bude o zákazníky přetahovat s letadly. K naplnění těchto ambicí je však ještě daleko. Při dalším kole testů, jenž proběhlo minulý týden, nedosáhl vlak s futuristickým tvary ani rychlosti běžného „motoráku".
200 km/hod, pak dovolená
„Dnes je nějaký smolný den. Nejdřív přestala fungoval japonská klimatizace a teď ještě čidla, které mají hlásit, zda fungují brzdy," kroutí hlavou strojvedoucí Zdeněk Kyntner. K stěžování má dobré důvody - krátce po poledni sedí v kabině a se soupravou může popojíždět nanejvýš padesátkou. Když zvýší rychlost, vlak začne automaticky zpomalovat, protože počítač chybně hlásí, že nefungují brzdy.
„To ale kolega, který měl službu minule po okruhu, jezdil celou dobu dvě stě kilometrovou rychlostí. Za osm hodin tak urazil šestnáct set kilometrů. Pak si vzal dovolenou," dodává s úsměvem Kytner.
K Velimi byla souprava AGV přitažena jako běžný vagon a teprve zde se poprvé začala hýbat díky vlastnímu pohonu. Kromě brzd nebo rychlosti se na velimském, třináct kilometrů dlouhém okruhu testuje také aerodynamika vlaku, hluk či bezpečnost proti vykolejení. „Český okruh nám vyhovuje. Na rozdíl od francouzského je dost dlouhý a můžeme tedy testovat vlak i při rychlosti dvě stě kilometrů v hodině," říká Thierry Yonnet, inženýr Alstomu.
Pronájem: 150 tisíc za den testování
Za jeden testovací den platí Francouzi Výzkumnému ústavu průměrně 150 tisíc korun. V Evropě jsou pak už jen dva podobné okruhy. Pro vysokorychlostní zkoušky je ale ten český díky svému malému převýšení nejvhodnější. Maximální rychlost je však i zde omezena jen na 210 kilometrů v hodině. Nejvyšší výkony tak budou Francouzi vlaku testovat až doma na běžné trati. V roce 2011 pak AGV, jehož jedna souprava může stát až tři čtvrtě miliardy korun, má začít sloužit prvnímu zákazníkovi - soukromé italské společnosti Nuovo Trasporto Viaggiatori, která ho plánuje nasadit na linky do Švýcarska.
AGV ale není ani z daleka prvním „prominentním" vlakem, který se u Velimi testuje. Během pětačtyřicetileté historie okruhu se zde rozjížděla třeba souprava pro tunel pod lamanšským průlivem, nebo nejrychlejší parní lokomotiva světa, jež předváděla rychlost 168 kilometrů v hodině. Mimo to se po něm prohánělo také singapurské metro a před pěti lety i Pendolino Českých drah.
Rychlovlak u Kolína
Rychlovlak u Kolína
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist