Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) oznámili objev v pondělí v noci. Nyní je prý nutné provést další testy, které by potvrdily přítomnost chloristanu v marsovské půdě a vyloučily, že šlo o její kontaminaci ze sondy.
Mluvčí NASA podle agentury Reuters odmítla charakterizovat chloristan jako substanci zhoubnou pro život. Tato oxidující látka je ale známa tím, že může za určitých okolností být pro lidi škodlivou. Její výskyt v půdě Marsu by pak mohl naznačit, že Mars je méně příznivý životu, než vědci dosud věřili.
"Je to překvapující, protože dřívější analýzy materiálů z povrchu Marsu byly shodné, avšak neprokazovaly přítomnost perchlorátu," řekl vedoucí výzkumu projektu Phoenix Peter Smith. Původní analýzy podle něj nasvědčovaly podobnosti půdy na Marsu s půdou na Zemi, avšak další zkoušky odhalily v chemickém složení marsovské půdy "nepozemské aspekty".
S cílem vyloučit možnost, že chloristan přinesla na Mars sonda Phoenix, nyní NASA kontroluje předstartovní procesy kontaminační kontroly.
"Budeme pokračovat ve vědeckém průzkumu. Dokud nebude u konce celý proces zkoumání vzorků půdy, máme sice velmi zajímavé ale jen dílčí výsledky," dodal Smith.
Hlavní cíl: Je možný život na Marsu
Sonda Phoenix je nejnovějším prostředníkem ve snahách vesmírné agentury zjistit, za se na Marsu někdy nacházela voda jako klíčový předpoklad jednoduchých forem života na této planetě, a zda na rudé planetě existuje, nebo někdy existoval život, byť i ve formě mikrobů. Minulý týden NASA oznámila, že sonda Phoenix definitivně potvrdila výskyt vody ve zmrzlém skupenství na Marsu.
Sonda Phoenix přistála na Marsu 25. května a její plánovaná životnost byla tři měsíce. Sonda je ale zatím dostatečně funkční, a tak NASA minulý týden oznámil, že prodlužuje misi Phoenixu do konce září. Nyní by sonda měla svou činnost zaměřit na to, zda se na Marsu mohla někdy vyvinout určitá forma života. Podle dílčích poznatků mohl být Mars dostatečně vlhký a teplý asi miliardu let, poté se podmínky pro život začaly zhoršovat.
Podle vědců mise Phoenixu zatím prokázala, že marsovská půda je alkaličtější, než se očekávalo a objevují se v ní stopy hořčíku, sodíku, draslíku a dalších prvků. Poznatky zprostředkované sondou Phoenix označili vědci za "obrovský krok kupředu".
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist