V lidských ústech byla objevena nová bakterie.Vědci nalezli jak ve zdravé tkáni, tak i v nádorech tři neidentifikované kmeny jednoho typu bakterie nazvané Prevotella. Tyto bakterie jsou u člověka součástí běžné mikrobiální flóry. Jsou také spojovány s různými onemocněními ústní dutiny a infekcemi v jiných částech těla.

Vědci pojmenovali nový druh Prevotella histicola, neboť tyto bakterie žijí v tkáni (histion znamená v řečtině tkáň).

"Tento druh byl izolován v ústní tkáni," a to jak ve zdravé, tak i v té, která byla napadena nádorem, uvedl profesor William Wade z King's College London Dental Institute. To podle něho potvrzuje další studie, jež ukázaly, že ústní bakterie mohou napadat tkáně a buňky.

Zubní kazy a záněty dásní jsou nejčastější infekční nemoci a způsobují je změny flóry, jež je za běžných okolností v lidských ústech přítomna.

Dále čtěte

Jestliže vědci lépe pochopí složení mikroorganismů v ústech, umožní jim to vyvinout nové způsoby prevence i léčby. Proto je podle profesora Wadeho tak důležité, aby byly podrobně popsány a označeny všechny druhy bakterií žijící v ústní dutině.
V ústech zdravého člověka se nachází obrovské množství mikrobů, virů, hub, prvoků a bakterií, připomíná vědec.

"Nejpočetnější jsou bakterie: každý mililitr slin jich obsahuje na 100 milionů a v ústech existuje více než 600 různých druhů bakterií. Kolem poloviny z nich je třeba ještě pojmenovat," uvedl profesor Wade.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist