Prodej odstartovaly firmy T-Mobile a O2 již o půlnoci, kdy měly otevřeno po jedné prodejně v centru Prahy a O2 navíc jeden obchod v Brně. Největší zájem byl o černý model s větší pamětí 16 GB.

Jedni  z prvních majitelů telefonu iPhone 3GOperátor O2 během půlnočního prodeje do časného rána obsloužila kolem 250 zákazníků. První z nich na telefon před pražskou prodejnou čekal osm hodin. O2 prodal do odpoledne zhruba 1500 přístrojů, což odpovídá předchozímu odhadu mluvčího společnosti Martina Žabky. Prodej v dalších dnech si Žabka netroufl odhadnout.

Polovina telefonů koupena přes internet

Vodafone nabízel telefony od čtvrtečního dopoledne ve svém e-shopu a dnes ráno je nabídl také ve většině svých značkových obchodů. Do dnešního odpoledne firma podle mluvčího Filipa Hrubého prodala 1500 přístrojů. "Zhruba polovinu telefonů Vodafone už ve čtvrtek odeslal svým zákazníkům, kteří využili možnost koupit si telefon přes internetový obchod," uvedl mluvčí. Hrubý odhadl, že společnost prodá v příštích dnech další desítky až stovky iPhonů denně.

Dále čtěte

T-Mobile měl v Praze na Národní třídě otevřeno od půlnoci zhruba do tří hodin a během dopolední otevírací doby pak počet všech prodaných přístrojů překročil 400 kusů. "V naprosté většině, ze 62 procent, šlo o stávající zákazníky T-Mobile, kteří si telefon pořídili při prodloužení smlouvy. V tomto případě si telefon mohou pořídit již od jedné koruny a ceny jsou výhodnější oproti cenám pro nové zákazníky," uvedla mluvčí Martina Kemrová.

Odhaduje se až 50 000 prodaných iPhonů

Odborníci odhadují, že by letos operátoři v Česku mohli prodat přes 50 tisíc iPhonů. Firmy měly pro první vlnu získat od Apple každá kolem 5000 telefonů. Například T-Mobilu ale několik set telefonů někdo z dodávky ukradl. Ceny nedotovaných telefonů s pamětí osm GB se pohybují těsně pod hranicí 12.000 korun, dotované přístroje začínají u O2 a T-Mobile od jedné koruny, u Vodafonu na 3477 Kč.

Nová generace iPhonu v sobě vedle telefonu skrývá přehrávač hudby a videa a díky podpoře sítí třetí generace umožňuje surfování po internetu dvojnásobnou rychlostí proti předchozí verzi. Telefon zároveň umí přijímat signál navigace GPS.

Česko je ve druhé vlně zemí, kde byl iPhone dnes uveden. Celosvětovou premiéru měl 11. července v USA a na dalších 22 trzích. Měsíc od uvedení si jej pořídily přes tři miliony zákazníků a v mnoha zemích je telefon vyprodaný.

iPhone putuje na Sibiř

Další destinací, kam se iPhone chystá je Ruská federace.Podle zdrojů agentury Reuters americká společnost Apple hodlá v Rusku prodat až 3,5 milionů kusů iPhonu. Než ovšem Apple podepsal kontrakty na přístroj s dvěma ruskými operátory, dostalo se ilegální cestou do země již 600 000 těchto přístrojů. Dodávku multifunkčního přístroje si již zajistili firmy MTS a Vimpelcom  Třetí kontrakt se očekává příští týden s firmou MegaFon.

Největší mobilní operátor v zemi MTS chce začít s prodejem od října, chystá se na podle analytiků prodat během dvou let až milion těchto telefonů. "Celkový prodej iPhonů třemi největšími operátory dosáhne během dvou let 3,5 milionu," odhadl analytik moskevské výzkumné firmy Mobile Research Group Eldar Murtazin.

Celkem se za rok ve světě prodalo přes šest milionů iPhonů první generace. Jejich modernější verze by si do konce tohoto roku mělo v 70 zemích světa koupit podle odhadů Apple asi deset milionů lidí a analytici čekají ještě vyšší číslo. V zemích jako Rusko se iPhony stávají jedním ze symbolů společenského postavení, jakými jsou či dříve byly například automobily Mercedes nebo soupravy Adidas.