AutoParking__350x210_.jpgÚstí nad Labem tak bude prvním městem v zemi, kde je tato služba zavedena. Nový systém placení zavádí město po dohodě s firmou TelTicket, která již od července zajišťuje stejný způsob placení jízdného v ústecké MHD.

Se zavedením novinky pro řidiče ale nezmizí z ústeckých parkovišť automaty, řidiči si budou moci vybrat, jaká forma placení bude pro ně pohodlnější. "Jsem rád, že se nám to podaří jako prvnímu městu v České republice," uvedl náměstek primátora Jan Řeřicha. Podle něj se ještě dolaďují poslední detaily smlouvy. Se společností Telticket ji uzavře příspěvková organizace Městské služby Ústí nad Labem.

Kontroly placení parkovného bude od 1. září provádět městská policie. Pokud strážníci neuvidí za oknem parkovací lístek z automatu, elektronicky ověří podle SPZ vozidla, zda je parkovné placeno formou SMS. Další výhodou je, že systém strážníkovi sdělí, zda nejde o zcizený vůz nebo o vozidlo, které se nachází v databázi hledaných vozidel. "Můžeme tedy hovořit o zvýšení bezpečnosti na všech parkovištích ve městě," uvedl Řeřicha.

Dále čtěte

Podobný systém funguje už řadu let v některých evropských městech. Například ve Vídni dojde řidiči před uplynutím zaplacené parkovací doby automaticky SMS upozornění, že se limit chýlí ke konci. Pokud je řidič od parkoviště vzdálen, stačí několika stisky tlačítek na mobilu parkovné prodloužit. "Ani řidiči v Ústí nad Labem se nemusí bát pokuty. Pokud se zdrží například v restauraci nebo na jednání, stačí z místa opět pomocí SMS zprávy limit o další hodinu prodloužit," dodal Řeřicha.