skype-phone__350x210_.jpgProgram Skype sice nebyl prvním způsobem, jak volat přes internet, a dnes navíc existuje řada služeb, které v mnoha parametrech Skype překonávají. Přesto se ale právě tento program, který vytvořili autoři populárního systému na sdílení dat KaZaA, stal jakýmsi symbolem pro telefonování prostřednictvím celosvětové počítačové sítě.

Podle serveru Slunečnice.cz byl v červenci čtvrtým nejstahovanějším komunikačním programem u nás. Služba levného telefonování po internetu Skype má v České republice kolem tří milionů uživatelských účtů.

Nainstalovat Skype je jednoduché, k registraci do sítě stačí internetové připojení, emailová adresa a pár minut času. A pak už si uživatel může užívat nekonečného neplaceného volání - tedy pokud jeho přátelé také používají Skype. A když ne, je tu také řešení: program totiž nabízí i placené volání na běžné telefonní linky. Ceny jsou, hlavně v porovnání s operátory pevných linek, o poznání nižší.

Ve vybraných zemích (ČR ale mezi nimi není) je možné si koupit i telefonní číslo a na Skype se pak může dovolat prakticky kdokoli.

Skype má dnes po celém světě registrováno na 300 milionů uživatelů, je ale těžké určit, kolik z nich síť skutečně aktivně používá. Udává se nicméně, že najednou jich bývá v současné době připojeno zhruba 12 milionů.

Výhody a nevýhody

Skype ale nepřináší jen výhody, jeho kritici poukazují například na to, že nezveřejňuje svůj zdrojový kód. Program umí také obejít zabezpečení počítačových sítí, což přidělává vrásky jejich správcům. K fungování navíc používá počítače a internetové připojení svých uživatelů, někteří tak fungují jako malé ústředny.

Většina uživatelů o tom ale vůbec neví, popřípadě pro ně tyto nedostatky nejsou podstatné. Mnohem důležitější jsou pro ně jiné vlastnosti Skype - jednoduchost, tedy snadné nastavení a ještě snadnější ovládání.

Dále čtěte

Kromě obyčejného telefonování dnes Skype nabízí také možnost videohovorů a dají se přes něj i posílat vzkazy, podobně jako ve známějším komunikačním programu ICQ. Telefonování přes Skype už také není závislé na počítači s připojenými sluchátky a mikrofonem, prodávají se totiž speciální telefony a existuje i verze Skype, která se dá používat v některých mobilních telefonech.

Skype je jen jeden z mnoha

Telefonování přes internet dnes kromě Skype nabízí mnoho dalších operátorů, mezi nimi i řada českých, které zákazníkům poskytují za minimální paušál také běžné telefonní číslo. Nastavení je sice složitější než v případě Skype - používají ale otevřený protokol a jedno zařízení je možné použít u více operátorů, což u telefonů pro Skype neplatí.

Některé zahraniční firmy nabízejí pro telefonování také jednoduché programy, pozici Skype ale neohrožují. Kontakt na Skype se tak stal součástí vizitek, podobně jako emailová adresa či telefonní číslo.

V loňském roce Skype v Praze otevřel jedno ze svých hlavních vývojových center, které zaměstnává několik desítek programátorů. Podle nedávného vyjádření výkonného ředitele Joshe Silvermana chce firma v Praze dále růst.