sending_sms__350x210_.jpgEvropská komise v úterý navrhla nařízení, které má mobilní operátory dotlačit ke zlevnění SMS posílaných ze zahraničí, datových služeb a roamingových hovorů.

Krátká textová zpráva by měla stát nejvýše 11 eurocentů, to je asi 2,60 Kč. Tedy pokud s tím budou souhlasit členské státy Evropské unie a europoslanci.

Klienti mobilních operátorů by rovněž měli za každý přenesený megabyte zaplatit nejvýše jedno euro, což představuje zhruba 24 korun. Unie dosud telekomunikačním společnostem nařizovala jen zlevnění hovorů z mobilních telefonů v zahraničí, takzvaný roaming. Zlevnění SMS a datových služeb má být úplnou novinkou.

Českým operátorům se blížící regulace nelíbí, a to i když jsou ceny datového roamingu často pod Bruselem navrhovanou cenou. "Regulace zcela potírá konkurenční mechanismy zdravých trhů, což se prokázalo už při regulaci hlasových služeb v roamingu," míní tisková mluvčí společnosti T-Mobile Martina Kemrová.

Další regulace podle ní povede pouze k dalšímu omezení konkurence mezi operátory a k poklesu investic do služeb.

Dále čtěte

"Ceny roamingu klesají samy o sobě díky konkurenci a zvláště pak v Česku," říká mluvčí společnosti Vodafone Filip Hrubý. Razantní snížení cen SMS ze zahraničí na 11 eurocentů podle něj zmrazí cenový souboj operátorů.

Zákazník se pak již nebude rozhodovat podle cen, protože všichni budou pouze kopírovat regulaci Bruselu.

Návrhy Evropské komise by mohly platit již příští léto. Zatím je ale musí ještě schválit Evropský parlament i Rada EU zastupující členské státy.