Podle ní je sice nová generace k dispozici již nyní, výroba je ale zatím příliš drahá. Největší výhodou biopaliv druhé generace je to, že se na rozdíl od svých předchůdců nevyrábí z potravinářských plodin.
Právě to bylo příčinou jejich kritiky. Například podle Světové banky první generace biopaliv výrazně přispěla ke značnému nárůstu cen potravin v poslední době. Vlády mnoha zemí, včetně EU a USA, přitom biopaliva podporují, protože si od nich slibují omezení emisí skleníkových plynů a menší závislost na dovozech ropy. Vědci proto nyní vyvíjí novou generaci biopaliv, která by se měla poučit z problémů generace první.
Podle Barrèrové-Triccaové je v jejich institutu nyní nejdůležitější vyvinout takový způsob výroby, aby náklady na produkci biopaliv mohly ekonomicky soupeřit s náklady spojenými s jinými druhy pohonných hmot. Zkoumají zejména výrobu biopaliv ze zbytků potravinářských plodin a dřevěného odpadu. Biopaliva takzvané první generace pro svou výrobu využívají hlavně řepku, obilí, cukrovku, kukuřici, sójový nebo palmový olej.
Barrèrová-Triccaová také tvrdí, že výroba některých biopaliv druhé generace bude energeticky méně náročná než v případě první generace. "Při výrobě biopaliv z dřevní štěpky vzniká lignin, který lze dále používat jako palivo ve výrobním procesu," řekla. Dodala ale, že i když jsou tato paliva slibná, jejich využití v reálném životě je ještě poměrně vzdálené.
Pokud ale biopaliva nové generace budou na trhu za osm let, bude to v souladu se strategií EU, která se loni v březnu zavázala, že do roku 2020 zvýší na pětinu podíl takzvaných obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě energie. Součástí toho má být narůst využívání biopaliv na nejméně desetinu spotřeby pohonných hmot. Poslanci Evropského parlamentu ale nedávno navrhli, aby se tento cíl kvůli ostré kritice první generace biopaliv omezil.
Konference Europe Innova ve francouzském Lyonu začala ve středu a končí dnes. Účastníci z celé Evropy se ve městě, jež patří k předním evropským sídlům firem, které přicházejí s novými nápady a řešeními, radí mimo jiné o tom, jak inovace dále podpořit. Jedním z jejích témat je i spolupráce firem a vědců při výrobě alternativních paliv.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist