solarni-panely-350-210.jpgV Evropské unii mají solární panely instalovaný výkon zhruba 4500 megawatt, což je polovina celkového světového výkonu. Tuzemský výkon 16 megawatt je ani ne procento celkového výkonu Jaderné elektrárny Temelín. Odborníci navíc upozorňují, že instalovaný výkon nemá v případě slunečních elektráren přílišnou vypovídací hodnotu. Jejich skutečná výroba je v praxi podstatně nižší. Záleží na intenzitě slunečního záření. Podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu jsou tak právě sluneční a také větrné elektrárny nejméně výkonné ze všech obnovitelných zdrojů.

Navíc sluneční elektrárny zaberou ve srovnání s jinými typy elektráren velkou plochu. Třeba v Dubňanech na Hodonínsku minulý týden otevřeli jednu z největších solárních elektráren v Česku. Její instalovaný výkon je 2,1 megawattu, rozloha sedm hektarů. Podobně výkonný větrník zabere plochu několikanásobně menší.

Přesto je mezi investory o pozemky pro umístění solárních panelů velký zájem. Řada starostů potvrzuje, že je již firmy oslovily s žádostí o vyhledání vhodných ploch. Několik zájemců nyní evidují třeba v Mikulově na Břeclavsku. Pro solární panely tam vyčlenili přes 20 hektarů polí.

Dále čtěte

Největší solární elektrárnu v ČR plánují ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku. Park s výkonem 3,8 megawattu za 400 milionů Kč chce vybudovat přímo radnice. O prvenství zatím v ČR soupeří elektrárny v Bušanovicích na Prachaticku, v Ostrožské Lhotě na Uherskohradišťsku a právě v Dubňanech.

V Česku přibývá také větrných elektráren. Letos mají všechny větrné elektrárny v tuzemsku podle údajů analytické společnosti EGÚ Brno instalovaný výkon 354 megawatt. Podle odborníků by se mohl výkon asi do 12 let zhruba zdvojnásobit.