microbubbles_with_drugs_Philips__350x210_.jpgMikrobubliny vyvinuté výzkumníky společnosti Philips jsou v průměru menší než pět mikronů (miliontin metru).

Vědci také vyvinuli zařízení, kterým lze zaměřovat ultrazvukové impulsy na protržení bublin a uvolnění léčiva přesně v místě nemoci. Metoda je ohleduplnější vůči ostatním zdravým orgánům než dosavadní chemoterapie.

Novou metodu zkoumají pracovníci společnosti Philips mimo jiné ve spolupráci s univerzitami ve Virginii (USA) a v Münsteru (Německo).

microbubbles-01.jpgTechnologie navíc umožňuje přesnou kontrolu velikosti a tloušťky obalu mikrobublin a množství léčiva. To je nesmírně důležité proto, aby se mikrobubliny protrhly při vhodné ultrazvukové frekvenci a energii. Při protržení se ozve zvuk, takže je možné odhadnout, kolik mikrobublin se protrhlo, a tak kontrolovat dávkování léku. Novou metodu bude možné použít i při genové terapii a dalších způsobech léčby, soudí vědci. Právě to jsou podle Filipové klíčové předpoklady pro využití této technologie v praxi.

Dále čtěte

Přesto je ale podle ředitelky Ústavu experimentální medicíny Akademie věd Evy Sykové ke klinickému využití této metody daleko. "Jedná se spíše o zdokonalení zobrazovací metody, ne o testování účinnosti takové terapie na zvířatech a modelech onemocnění," uvedla.

Metod cílené lékové aplikace ve formě mikročástic je podle Sykové celá řada. Léčiva se mohou uvolňovat nejen ultrazvukem, ale například v nádorech lokálními enzymy, což považuje za vhodnější přístup.

Na snímcích:

Když se mikrobubliny s lékem dostanou k tumoru, je lék uvolněn pomocí ultrazvukových impulsů, které způsobí protržení bublin.

Ultrazvuková sonda, která vysílá impulsy, se přiloží k tělu v místě tumoru a dojde k destrukci mikrobublin.