Mikrobubliny vyvinuté výzkumníky společnosti Philips jsou v průměru menší než pět mikronů (miliontin metru).
Vědci také vyvinuli zařízení, kterým lze zaměřovat ultrazvukové impulsy na protržení bublin a uvolnění léčiva přesně v místě nemoci. Metoda je ohleduplnější vůči ostatním zdravým orgánům než dosavadní chemoterapie.
Novou metodu zkoumají pracovníci společnosti Philips mimo jiné ve spolupráci s univerzitami ve Virginii (USA) a v Münsteru (Německo).
Technologie navíc umožňuje přesnou kontrolu velikosti a tloušťky obalu mikrobublin a množství léčiva. To je nesmírně důležité proto, aby se mikrobubliny protrhly při vhodné ultrazvukové frekvenci a energii. Při protržení se ozve zvuk, takže je možné odhadnout, kolik mikrobublin se protrhlo, a tak kontrolovat dávkování léku. Novou metodu bude možné použít i při genové terapii a dalších způsobech léčby, soudí vědci. Právě to jsou podle Filipové klíčové předpoklady pro využití této technologie v praxi.
Přesto je ale podle ředitelky Ústavu experimentální medicíny Akademie věd Evy Sykové ke klinickému využití této metody daleko. "Jedná se spíše o zdokonalení zobrazovací metody, ne o testování účinnosti takové terapie na zvířatech a modelech onemocnění," uvedla.
Metod cílené lékové aplikace ve formě mikročástic je podle Sykové celá řada. Léčiva se mohou uvolňovat nejen ultrazvukem, ale například v nádorech lokálními enzymy, což považuje za vhodnější přístup.
Na snímcích:
Když se mikrobubliny s lékem dostanou k tumoru, je lék uvolněn pomocí ultrazvukových impulsů, které způsobí protržení bublin.
Ultrazvuková sonda, která vysílá impulsy, se přiloží k tělu v místě tumoru a dojde k destrukci mikrobublin.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist