Televize na internetu.Dosud se platí poplatky pouze za počítače vybavené televizní kartou či digitálním tunerem, a to pouze tehdy, pokud je jediným zařízením schopným v domácnosti přijímat TV programy.

Ministerstvo kultury bude v rámci novely mediálních zákonů navrhovat, aby zůstal zachován současný stav. "Hodláme zachovat úpravu jako nyní, ale ještě nemáme reakci z České televize. V pracovní verzi, kterou máme na stole, nechceme TV vysílání šířené internetem zpoplatnit. Ale je to pracovní návrh," řekla v úterý vrchní ředitelka sekce ministerstva kultury Petra Smolíková.

Mluvčí ČT Ladislav Šticha prohlásil, že varianta zpoplatnění všech počítačů, nejen těch s TV kartou či tunerem, existuje. "Zvažujeme všechny varianty, právě s ohledem na rozvoj technologií," uvedl. Podle něj by měly být stejné podmínky pro různý příjem signálu. Sledovat ČT24 lze přitom v současné době různými způsoby včetně internetu. Není tak podle Štichy moc fér, že některý divák ČT24 platí poplatky a jiný, který sleduje program pouze přes internet, ne.

Dále čtěte

O tom, že by se poplatky platily za počítače s možností připojení na internet, uvažovala Česká televize i Český rozhlas již před třemi lety. Tehdejší úvahy se týkaly zejména právnických osob. Nakonec ČT a ČRo usoudily, že zatím poplatky za počítače se zvukovou kartou a připojením na internet, přes které lze sledovat TV programy a poslouchat rádia, vybírat nebudou. Podle tehdejších vyjádření zástupců ČRo a ČT totiž nebylo možné dát na celý problém jednoznačnou odpověď.