Američtí geologové navrhují zachycení oxidů uhlímu pomocí hornin.Informovali o tom američtí geologové v listopadovém čísle odborného časopisu Proceedings of the Natural Academy of Sciences.

Oxid uhličitý se po kontaktu s hrubozrnným peridotitem mění v pevné minerály. Geolog Peter Kelemen a geochemik Juerg Matter tvrdí, že se tento přirozený proces může opakovat milionkrát a že by se díky němu dalo v podzemí natrvalo uskladnit dvě miliardy i více tun z celkového množství asi 30 miliard tun CO2, jež lidstvo každoročně vyprodukuje.

Peridotit je magmatická hornina, která se vyskytuje v zemské kůře nebo těsně pod ní. V Ománu se nachází na povrchu, což Matter považuje za velmi výhodné, protože je peridotit k dispozici poblíž blízkovýchodních těžebních ropných zařízení, která produkují velké množství CO2.

Matter a Kelemen jsou z Columbijské univerzity. Oxid uhličitý experimentálně likvidují injektážemi vody obsahující stlačený CO2 do peridotitu s navrtanými otvory. Vlastní na tuto technologii patent.

Dále čtěte

Jsou přesvědčeni, že v Ománu a jeho blízkosti by se dalo každoročně uskladnit čtyři až pět miliard tun CO2 v pevném stavu. Počítají také s využitím jiné technologie, na níž rovněž na Columbijské univerzitě pracuje Klaus Lackner. Ten se zabývá vytvořením jakýchsi syntetických "stromů" schopných pohlcovat CO2 přímo ve vzduchu.

Matter tvrdí, že uložení CO2 v minerální podobě je levnější a bezpečnější než jiné navržené metody. Velcí producenti takzvaných skleníkových plynů hodlají CO2 zachycovat a skladovat ho pod zemí. To předpokládá vybudování velkého množství potrubí a hrozí nebezpečí, že se potenciálně nebezpečný plyn v budoucnu znovu uvolní do atmosféry.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist