Vědci dlouho vědí o tom, že z mokřin uniká velké množství metanu, ale až doposud se domnívali, že je nepravděpodobné, že by skleníkové plyny unikaly i ze zmrzlé tundry, říká biochemik Torben Christensen z univerzity ve švédském Lundu.
"Matka Příroda nám předvádí něco, co je vskutku překvapivé," prohlásil Christensen. "Nikdo by neočekával, že ze zmrzlého prostředí uchází velké množství plynu," dodal. Díky tomuto poznatku podle něho mohou vědci lépe porozumět tomu, jak je příroda propojená s klimatem.
V důsledku lidské činnosti, jako je spalování fosilních paliv, se do ovzduší dostávají skleníkové plyny, které jsou spojovány s globálním oteplování. Podle vědců je nutné porozumět všem jejich zdrojům.
Vědecký tým vedený Christensenem pobýval dva měsíce na výzkumné stanici Zackenberg v severovýchodním Grónsku, aby mohl změřit množství metanu unikající z tundry v zimním období s údaji z léta. Zjistili, že množství atmosférického metanu se výrazně zvýšilo s příchodem mrazů a bylo ho přibližně stejně jako v létě.
Tyto poznatky nemění celkové odhady množství metanu, které uniká z oblastí v severských zeměpisných šířkách, ale přinášejí nová zjištění o rozložení emisí tohoto skleníkového plynu v průběhu roku.
"Předpokládalo se, že zmrzlá, zasněžená krajina není co do skleníkové efektu aktivní," řekl Christensen. "Ukazuje se, že tento předpoklad byl mylný," dodal.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist