GrónskoVědci dlouho vědí o tom, že z mokřin uniká velké množství metanu, ale až doposud se domnívali, že je nepravděpodobné, že by skleníkové plyny unikaly i ze zmrzlé tundry, říká biochemik Torben Christensen z univerzity ve švédském Lundu.

"Matka Příroda nám předvádí něco, co je vskutku překvapivé," prohlásil Christensen. "Nikdo by neočekával, že ze zmrzlého prostředí uchází velké množství plynu," dodal. Díky tomuto poznatku podle něho mohou vědci lépe porozumět tomu, jak je příroda propojená s klimatem.

V důsledku lidské činnosti, jako je spalování fosilních paliv, se do ovzduší dostávají skleníkové plyny, které jsou spojovány s globálním oteplování. Podle vědců je nutné porozumět všem jejich zdrojům.

Dále čtěte

Vědecký tým vedený Christensenem pobýval dva měsíce na výzkumné stanici Zackenberg v severovýchodním Grónsku, aby mohl změřit množství metanu unikající z tundry v zimním období s údaji z léta. Zjistili, že množství atmosférického metanu se výrazně zvýšilo s příchodem mrazů a bylo ho přibližně stejně jako v létě.

Tyto poznatky nemění celkové odhady množství metanu, které uniká z oblastí v severských zeměpisných šířkách, ale přinášejí nová zjištění o rozložení emisí tohoto skleníkového plynu v průběhu roku.

"Předpokládalo se, že zmrzlá, zasněžená krajina není co do skleníkové efektu aktivní," řekl Christensen. "Ukazuje se, že tento předpoklad byl mylný," dodal.