fossil_insect__350x210_.jpgNález ohlásili paleontologové z Tuftsovy univerzity, kteří zkoumali odkryv při stavbě obřího nákupního centra ve městě North Attleboro v Massachusetts.

"Není to vážka, ale otisk tvora vážce podobného. Jde o nějaký příbuzný druh, možná jepici. Ta má podobnou stavbu těla," popsal svůj objev 7,6 centimetru velké zkameněliny student Richard Knecht. Na stejném místě se před dvěma týdny našla i fosílie s otiskem hmyzích křídel, která možná patřila témuž živočichovi.

Dále čtěte

Pravěká vážka zanechala svůj otisk poté, co ji uvěznilo bahno, v němž se ještě pohybovala. Stopy tohoto pohybu jsou patrné i na fosílii. "Je neobvyklé, aby létající hmyz zanechal takto hluboký otisk v bahnité usazenině," řekl paleontolog Jake Brenner. "Kvalitních fosílií raného hmyzu z tohoto období není mnoho. Tak detailní zobrazení je ve sbírkách něco nevídaného," dodal.

Zkamenělina pochází z období, kdy zemi obýval především hmyz a obojživelníci. Plazi, předci dinosaurů, byli teprve v počátcích svého vývoje.