stem_cell_350_210.jpgEmbryonální kmenové buňky jsou zdrojem všech tkání i orgánů lidského organismu. Pro mnoho vědců tak představují největší naději, jak získat "náhradní díly" dokonale slučitelné s organismem lidí trpících patologiemi jako diabetes a Parkinsonova choroba či odsouzených k nehybnosti zraněním míchy.

Problém je, že při jejich získávání se ničí lidské zárodky, což pro mnoho lidí představuje značný etický problém.

Výzkumy v posledních letech naštěstí potvrdily možnost zvrátit osud již diferencovaných buněk, z nichž jsou složeny různé tělesné orgány, a "přinutit" je, aby se vrátily zpět do takzvaného pluripotentního (nediferencovaného) stavu, velmi podobného tomu, v jakém jsou kmenové buňky v lidském embryu.

Tímto postupem bude možné připravit kmenové buňky pacientů s různým typem onemocnění včetně vrozených nemocí. Nová technologie umožní studovat příčiny onemocnění a hledání léčebných postupů.

Dále čtěte

Čeští vědci zvládli a úspěšně užívají tuto technologii přípravy speciálních buněk, které svými vlastnostmi odpovídají právě zárodečným kmenovým buňkám. Vyhnou se tak při jejich přípravě problému s ničením lidských zárodků, protože jim k práci postačí buněčný materiál například z lidské kůže.

Vědci z Ústavu experimentální medicíny, který řídí profesorka Eva Syková, a Výzkumného ústavu živočišné výroby ministerstva zemědělství, jejichž šéfem je Tibor Moško, kteří jsou aktivní v rámci Centra buněčné terapie a tkáňových náhrad, se tak připojili jako první v České republice k několika světovým laboratořím zvládajícím tento postup.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist