Vyplývá to z poznatků, které byly shromážděny pomocí satelitu amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Ty potvrzují teorie vědců o globálním oteplování.
Geofyzik Scott Luthcke z NASA řekl, že údaje z léta týkající se Grónska nejsou ještě kompletní, ale letošní úbytek ledu je výrazný, i když ne tak vážný jako v roce 2007.
Lepší zprávy jsou pro Aljašku. Po poklesu srážek v roce 2005 se vrstva pevninského ledu letos mírně zvýšila díky silným sněhovým srážkám v zimě, řekl Luthcke. Od roku 2003, kdy družice NASA zahájila měření, ztratila Aljaška 400 miliard tun pevninského ledu.
Tání pevninského ledu na rozdíl od mořského ledu zvyšuje hladinu moře velmi pomalu. V 90. letech se Grónsko nepodílelo na zvýšení mořské hladiny, ale nyní tento ostrov přispívá k jejímu zvedání každým rokem o půl milimetru, uvedl vědec NASA Jay Zwally.
Mezi Grónskem, Arktidou a Aljaškou se v minulých pěti letech zvýšila táním vnitrozemského ledu hladina moří o pět milimetrů, řekl Luthcke.
Další vědci poukazují na souvislosti mezi táním mořského ledu a globálním oteplováním. "Nezlepšuje se to, oteplování se zesiluje," řekl Zwally a dodal, že se nerýsuje žádný obrat.
Arktida se otepluje rychleji, než se předpokládalo, a oteplování se zde zrychluje více než kdekoli jinde na světě, uvádějí vědci.
Když v létě tají mořské ledy, absorbují arktické vody více tepla. Absorbované teplo se na podzim vypouští do vzduchu. To vedlo k tomu, že podzimní teploty v posledních několika letech byly o šest až deset stupňů vyšší než v 80. letech, uvádí Julienne Stroeveová z Národního centra pro údaje o sněhu a ledu v Coloradu.
"To je silný a prvotní dopad globálního oteplování," řekla a dodala, že tempo změn začíná být rychlejší než naše schopnost přizpůsobit se tomu.
Dvě další studie, které budou představeny na konferenci, ukazují, jak se při tání v Arktidě uvolňuje metan, druhý nejsilnější skleníkový plyn.
Jedna studie zdůrazňuje, že úbytkem mořského ledu se otepluje voda. Ta zase otepluje věčně zmrzlou půdu v sousední Aljašce, čímž se produkuje metan, řekla Stroeveová.
Druhá studie uvádí, že ještě větší množství zmrazeného metanu je na dně jezer a moří kolem Sibiře a že na některých místech začíná v alarmujícím množství pronikat na povrch, řekl Igor Semiletov z univerzity v aljašském městě Fairbanks.
V létě Semiletov objevil, že metan proniká na povrch v některých částech Východosibiřského a Laptěvova moře v množství, které je desetkrát vyšší, než bylo v polovině 90. let.
Množství metanu v této oblasti je tak veliké, že kdyby se uvolnil, mohl by dramaticky zvýšit globální oteplování, řekl Semiletov. "To by mělo lidi varovat," dodal.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist