Americká sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) objevila na Marsu usazeniny uhličitanů. Nález dokládá, že v minulosti byla voda na "rudé planetě" zásaditá nebo neutrální, což je podle čtvrtečního vyjádření amerického Národního ústavu pro letectví a vesmír (NASA) podmínkou vzniku života.
Uhličitany vznikají, když se ve vodě rozpuštěný oxid uhličitý sloučí s vápníkem, se železem nebo s hořčíkem. Pokud je však prostředí příliš kyselé, rychle se rozpadají. Současný objev uhličitanů hořčíku v marsovském kráteru v oblasti Nilli Fosseae ale dokládá, že v době jejich vzniku před 3,6 miliony let zdejší voda kyselá nebyla.
Nová sonda na Mars poletí až v roce 2011
Pod povrchem Marsu bylo objeveno masivní ložisko ledu
VIDEO: Raketoplán Endeavour přistál kvůli špatnému počasí v Kalifornii
"Je obtížné žít v kyselém nebo ve slaném prostředí. Naproti tomu neutrální voda představuje menší potíže pro vznik života na mikrobiální úrovni," řekla Bethany Ehlmannová, která data z MRO analyzovala. "(Tato oblast) mohla být velmi mírným, příznivým prostředím pro primitivní život na Marsu," dodala.
Stopy uhličitanů v prachu na jiném místě "rudé planety" objevila letos v červnu i sonda Phoenix. Nález pevných struktur na povrchu podle NASA zvyšuje pravděpodobnost, že podmínky na Marsu kdysi byly přinejmenším v některých oblastech příznivé pro život.
"Jsme potěšeni, že se konečně našly uhličitany, protože poskytují více podrobností o konkrétních podmínkách v průběhu specifických období historie Marsu," řekl Scott Murchie z Johns Hopkins University.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist