Firma Nokia, největší světový výrobce mobilních telefonů, hrozí své domovské zemi Finsku tím, že ji opustí. Společnost požaduje, aby byl přijat nový zákon umožňující kontrolu firemních zaměstnanců. Podle deníku Helsingin Sanomat chce Nokia kontrolovat elektronickou poštu svých pracovníků kvůli tomu, aby zamezila úniku ekonomických a technologických tajemství.

Návrh příslušného upřesňujícího zákona, který se bude projednávat již v dohledné době a který má Nokii pomoci, je obecně označován jako Lex Nokia a v zemi tisíců jezer vzbuzuje řadu emocí. Podle kritiků odporují praktiky, které Nokia navrhuje, finské ústavě a porušují osobní svobody zaměstnanců koncernu.

Čtěte o novinkách kolem mobilů se systémem Android

Nokia má však ve finské ekonomice natolik výsadní postavení, že její hrozby nelze brát na lehkou váhu. Hrozba před hlasováním o zákoně je podle informovaných zdrojů listu, které si nepřály být jmenovány, součástí nátlaku, jímž chce koncern kontrolu prosadit co nejenergičtěji.

Kdyby Nokia Finsko skutečně opustila, přišla by země o 16.000 pracovních příležitostí a 1,3 miliardy eur daňových příjmů ročně. Proto se očekává, že kontroverzní zákon nakonec v parlamentu bude již za několik týdnů schválen.