Tvrdí to tým německých a dánských vědců, který při měření 5000 slíďáků druhu Pardosa glacialis zjistil, že v letech 1996 až 2005 tato zvířata narostla v průměru o osm až deset procent.

Ve stejném období se současně uspíšil příchod každoročního tání na severu arktického ostrova o 20 až 25 dnů, píší odborníci vedení Tokem Thomasem Höyem z univerzity v Arhusu ve studii, kterou dnes zveřejnil časopis Biology Letters.

Změna velikosti pavouků se podle nich projevila na samečcích i samičkách. Samečci díky rychlejšímu růstu dříve pohlavně dospívají. U samiček, ačkoli v průměru nenarostly tolik co jejich protějšky, se naopak zvětšila plodnost a přivádějí na svět více potomků.

Zkoumané exempláře vědci sbírali v okolí výzkumné stanice Zackenberg a měřili je s pomocí počítače pod mikroskopem. Došli k závěru, že důsledky změn klimatu na severogrónské pavouky jsou komplexní, nemusí být ale konečné.

U samiček sice stoupla plodnost, na druhou stranu se u nich také rozšířil kanibalismus, neboť mohutnější jedinci začali ve větší míře požírat menší zástupce svého druhu.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru