Tvrdí to tým německých a dánských vědců, který při měření 5000 slíďáků druhu Pardosa glacialis zjistil, že v letech 1996 až 2005 tato zvířata narostla v průměru o osm až deset procent.

Ve stejném období se současně uspíšil příchod každoročního tání na severu arktického ostrova o 20 až 25 dnů, píší odborníci vedení Tokem Thomasem Höyem z univerzity v Arhusu ve studii, kterou dnes zveřejnil časopis Biology Letters.

Změna velikosti pavouků se podle nich projevila na samečcích i samičkách. Samečci díky rychlejšímu růstu dříve pohlavně dospívají. U samiček, ačkoli v průměru nenarostly tolik co jejich protějšky, se naopak zvětšila plodnost a přivádějí na svět více potomků.

Zkoumané exempláře vědci sbírali v okolí výzkumné stanice Zackenberg a měřili je s pomocí počítače pod mikroskopem. Došli k závěru, že důsledky změn klimatu na severogrónské pavouky jsou komplexní, nemusí být ale konečné.

U samiček sice stoupla plodnost, na druhou stranu se u nich také rozšířil kanibalismus, neboť mohutnější jedinci začali ve větší míře požírat menší zástupce svého druhu.