Kvůli problémům při zavádění nové metodiky nabralo vydávání údajů o návštěvnosti tuzemských internetových serverů více než měsíční zpoždění. Data, která mimo jiné slouží zadavatelům reklamy na internetu, vyšla naposledy za únor. Vyplývá to z informací společnosti Mediaresearch, která statistiku NetMonitor provozuje.

Mediaresearch najel na novou metodiku při sbírání březnových dat. Její aplikace ale způsobila špatné zařazení některých serverů do kategorií a bylo nutné je přeřadit. Zástupci Mediaresearch proto v minulých dnech oslovili provozovatele webů, aby nově spočítaná data pro jednotlivé sekce zkontrolovali.

Spor, jak počítat ICQ 

Za zpožděním je vedle technických problémů i spor o počítání uživatelů webovské stránky ICQ, kterou provozuje Centrum Holdings. Ta při zavádění nové metodiky ze statistiky vypadla, přitom pro Centrum znamená kolem 700.000 uživatelů měsíčně. Konkurent Centra, Mafra, pak prosadil svolání metodické komise, která by ve čtvrtek měla rozhodovat, zda webová stránka ICQ bude do statistik zařazena, nebo zda do měření návštěvnosti webů nepatří.

"Pokud by měření ICQ vypadlo z balíku Centra, rázem by se tento balík pohnul dolů na třetí příčku v návštěvnosti za iDnes (Mafra). Ten by se naopak stal druhým. A to už je událost, kvůli které se vyplatí trochu zapřemýšlet nad tím, jak správně definovat službu měřitelnou NetMonitorem," uvedl šéfredaktor odborného serveru Lupa Patrick Zandl.

Podle mluvčího Centra Jiřího Hájka měří NetMonitor návštěvnost ICQ již od loňského září. Od května se navíc dosud samostatná úvodní stránka ICQ stala součástí nového portálu Centrum.cz.

Podle únorové statistiky NetMonitor navštívilo tuzemské weby téměř 6,4 milionu uživatelů, z toho 4,9 milionu z ČR. Celkem statistika měří kolem 410 webů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist