Objevem nových druhů žab se téměř zdvojnásobilo množství poznaných druhů obojživelníků na tomto ostrově u jihovýchodních břehů Afriky. A napovídá, že Madagaskar oplývá zřejmě ještě značně nepoznaným přírodním bohatstvím.

"Politická nestabilita umožňuje kácení stromů v národních parcích a vyvolává nejistotu kolem budoucnosti plánované sítě chráněných oblastí," upozornil španělský badatel David Vieites.

Čtvrtý největší ostrov na světě je známý svou biodiverzitou, jejíž součástí jsou i proslulé poloopice - dlouhoocasí lemuři či jedovaté žáby. Přes 80 procent savců žijících na Madagaskaru je endemických - nelze je najít nikde jinde na světě.

Ovšem z 217 dosud známých druhů obojživelníků jen o jednom vědci mohou říci, že není původní.

 

Většina forem života na Zemi teprve čeká na vědecké poznání 

"Lidé si myslí, že víme, jaké rostlinné a živočišné druhy žijí na této planetě. Ale staletí objevů teprve začala - většina živých forem na Zemi teprve čeká na vědecké poznání," zdůraznil další člen objevitelského týmu Miguel Vences.

Nároky lidí na půdu a desítky let bezuzdné dřevorubecké činnosti zničily 80 procent deštných pralesů na ostrově a ohrozily tak stovky druhů, připomněl. Téměř čtvrtina nově objevených druhů zatím nebyla nalezena na nechráněných územích.

Výsledky výzkumu, který prováděli španělští vědci, byly zveřejněny v květnovém čísle časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru