Přes 162 tisíc lidí z celého světa se již přihlásilo na internetových stránkách amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) do programu s názvem Send Your Name to Mars (Pošli své jméno na Mars). Na seznamu bylo dnes v 11:30 SELČ také 306 zájemců z České republiky.

Všechna jména by měla být uložena v čipu, který poputuje na podzim roku 2011 s vozítkem Curiosity (Zvědavost) na Mars. Stroj bude na rudé planetě zkoumat, zda tam v minulosti byly nebo v současnosti jsou vhodné podmínky pro život na mikrobiální úrovni.

Největší zájem poslat své jméno na Mars mají Američané a Brazilci. Za nimi jsou se značným odstupem Kanaďané a Norové.
NASA vysílá jména lidí na Mars pravidelně. Loni v květnu na planetě přistála americká sonda Phoenix s datovým nosičem DVD. Na disku byla uložena literární díla se vztahem k Marsu a jména více než 250 tisíc lidí, kteří se zaregistrovali na stránkách projektu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist