Americká softwarová společnost Microsoft začne na evropském trhu prodávat nejnovější verzi operační systém Windows 7 bez prohlížeče Internet Explorer.

Microsoft se tak podle agentury Reuters snaží vzít vítr z plachet Evropské komisi, která už firmu mnohokrát kritizovala za monopolizaci trhu.

Náhlá změna 

Náhlá změna postoje ze strany Microsoftu přichází jen krátce před tím, co bude Evropská komise rozhodovat o dalším obvinění proti firmě. Microsoftu je opět kladeno za vinu, že integrací prohlížeče do operačního systému zneužívá svého dominantního postavení na trhu. Údajně se tak snaží vyhnout přímému střetu s konkurencí.

Microsoft až dosud tvrdil, že prohlížeč je integrální součástí operačního systému a neměl by se z něj odstraňovat. Přesně to ale chce teď udělat s verzí Windows 7, která bude určena pro evropský trh. V prodeji by měla být ještě v letošním roce.

"Vzhledem k očekávanému soudnímu řízení jsme se rozhodli, že místo abychom prohlížeč Internet Explorer v Evropě zahrnuli do operačního systému Windows 7, budeme jej nabízet odděleně a se snadnou instalací jako pro výrobce počítačů, tak pro uživatele," vysvětlil v blogu na stránkách Microsoftu viceprezident firmy Dave Heiner.

Brusel není nadšený 

Brusel už dříve navrhoval, aby Microsoft do svého operačního systému instaloval širší škálu prohlížečů od různých výrobců, a dal tak zákazníkům možnost si vybrat. Na nově oznámený krok Microsoftu proto evropští regulátoři s velkým nadšením nezareagovali.

"Microsoft se zřejmě rozhodl, že bude drobným spotřebitelům dodávat verzi operačního systému, která nebude mít vůbec žádný prohlížeč. Než by tedy nabídl větší výběr, tak se Microsoft zřejmě rozhodl, že ho ještě více omezí," reagovala Evropská komise.

Brusel stále ještě zvažuje, zda je integrace prohlížeče do operačního systému nezákonná, a pokud ano, k jakým sankcím by měl sáhnout.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist