Operační systém Windows bez prohlížeče nedává spotřebitelům žádnou reálnou volbu. Uvedla to v pátek Evropská komise (EK), která tak reagovala na rozhodnutí americké softwarové společnosti Microsoft prodávat v Evropě nový operační systém Windows 7 bez integrovaného prohlížeče.

Komise podle očekávání nadále preferuje, aby Microsoft v rámci operačního systému nabízel více prohlížečů, aby si spotřebitelé mohli sami vybrat. To ale Microsoft odmítá. Rozhodnutí prodávat operační systém bez prohlížeče souvisí s tím, že Microsoft chce vzít argumenty Evropské komisi, která chce firmu opět potrestat za údajnou monopolizaci trhu.

"Než by Microsoft nabídl větší výběr, tak se zřejmě rozhodl, že jej omezí ještě více," reagovala Evropská komise.
Evropská komise by měla už brzy rozhodnout, zda Microsoft porušuje od roku 1996 pravidla hospodářské soutěže, když do operačnímu systému po celou dobu integruje internetový prohlížeč. Operační systém Windows od Microsoftu je nainstalovaný na většině počítačů, které ve světě existují.

Komise trvá na tom, že pro spotřebitele je lepší, když budou mít na výběr z více prohlížečů. Spotřebitelé by podle komise měli mít skutečnou možnost výběru prohlížeče k softwaru, který do počítačů dodávají sami výrobci, tedy nikoli až spotřebitelé.