Nové pracoviště za osm milionů korun podle lékařů výrazně usnadní vyšetření dětských pacientů trpících poruchami chůze způsobené dětskou mozkovou obrnou, což umožní je i lépe operovat. Ročně by mohla laboratoř vyšetřit asi 700 až 800 dětí, řekl novinářům šéf laboratoře Jan Poul.

Jednou z hlavních výhod zařízení je podle zástupců laboratoře jeho velká přesnost. "Odpadá tak možnost chyby lékaře a deformace způsobené případným jeho chybným úsudkem," uvedl lékař Jan Jadrný. Zájem je podle nemocnice velký, již nyní funguje laboratoř šest dní v týdnu a na vyšetření čeká 200 dětí.

Zařízení pracuje na principu trojrozměrného snímání chůze postižených dětí s nalepenými značkami na dolních končetinách osmi infračervenými kamerami. Výsledkem je podrobná počítačová analýza jejich pohybu, svalové aktivity i tlaků, které svou chůzí působí na podložku.

Na základě toho lékaři objeví, ve které části těla má dítě problém. Výhodou je, že informace mezi značkami a kamerami proudí bez drátů, které tak pacientovi neomezují pohyb.

Nové vyšetření pojišťovny zatím nehradí

Podle Poula ale bohužel nyní velmi drahé vyšetření nehradí tuzemské zdravotní pojišťovny. Do začátku roku 2011 tak bude provoz hrazen penězi z takzvaných norských fondů, které zaplatily i téměř celé vybavení laboratoře. "Věřím, že české pojišťovny se zachovají jako jejich západní partneři a naleznou finanční prostředky, aby vyšetření v tomto drahém zařízení kryly," podotkl Poul.

Dětská mozková obrna vzniká na základě poškození mozku či infekce většinou v době okolo porodu. Projevuje se hlavně tím, že děti mají poškozené a deformované klouby. Kvůli nim a poškození mozku se nemohou pohybovat. Poškození mozku lékaři odstranit neumějí, ale deformace více či méně ano. První fází je rehabilitace, pokud není úspěšná, lékaři začnou zvažovat operaci. V této fázi mohou nyní využít nové brněnské laboratoře.