Jeskyně o rozloze 4000 metrů čtverečních byla pohřbena pod desetimetrovým nánosem písku pouště u předjordánského města Jericho. Byla vykopána zhruba před 2000 lety a využívána asi pět set let, uvedl archeolog Adam Zertal.

Hlavní sál jeskyně je vysoký tři metry a jeho strop podpírají dvě desítky sloupů. V jeho zdech jsou vyryty různé symboly včetně křížů z doby kolem roku 350 a také symboly římských legionářů.

Zertalův tým z univerzity v Haifě objevil místo před třemi měsíci, když sestavoval podrobnou archeologickou mapu oblasti. "Spatřili jsme díru v zemi... sestoupili jsme dolů a objevili tuhle obrovskou jeskyni, původně kamenolom, vybudovaný jedinečným způsobem sál za sálem," popsal Zertal.

Badatelé jsou přesvědčeni, že kámen byl používán na stavbu budov a kostelů v regionu, přesto je ale zapotřebí ještě důkladný výzkum.

Místo by se mohlo v budoucnu stát jednou z největších podzemních lokalit navštěvovaných turisty ve Svaté zemi, poznamenal Zertal.

Svatou zemí se především ve středověku označovala Palestina jako území spjaté s biblickými událostmi, zejména s životem a smrtí Ježíše. V širším smyslu zahrnuje celé území dobyté ve východním Středomoří křižáky se symbolickým centrem v Jeruzalémě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist