Začátkem června neurochirurg Vladimír Beneš exkluzivně umožnil Víkendu HN zaznamenat operaci asi čtyřicetileté ženy, která částečně ochrnula na levou nohu. Vyšetření na magnetické rezonanci ukázalo, že její zdravotní problémy jsou způsobeny nezhoubným nádorem v oblasti centra pro pohyb levé nohy.

Aby ji lékaři zbavili těžkostí s chůzí, bylo nezbytné nádor odstranit. Kdyby tam zůstal, rostl by dál a žena by postupně ochrnula i na pravou polovinu těla. A pokud by tlak nádoru na mozek přesáhl určitou mez, byla by pacientka ohrožena na životě.

 "Když jsem se rozhodovali pro operaci, odhadovali jsme, že nám bude trvat kolem šesti hodin, protože preparace nádoru od zdravé mozkové tkáně je zdlouhavá," vysvětluje Vladimír Beneš. 

"Situace byla komplikovaná zejména tím, že se v místě zákroku budeme pohybovat ve velmi kritických místech, neboť nádor přímo naléhá na centra pohybu nohy, která nesmíme poškodit. Museli jsme počítat i s tím, že nevyndáme celý nádor najednou."

Fotografie Davida Tureckého doktor Beneš sám okomentoval.

Tady se ještě krátce radím s kolegy, než se postavíme k operačnímu stolu a než si sednu za mikroskop. Krátce nato operace začíná.

Počátek první fáze operace, kdy se otevírá hlava, abychom se dostali k nádoru. Otevřít kostěnou schránku trvá obvykle hodinu až hodinu a půl.

V tuto chvíli je už lebka otevřená přesně v místě, které jsme si určili s pomocí navigačních systémů. Za pár okamžiků se dostaneme pod tvrdou plenu mozkovou a začneme odstraňovat nádor.

Operuji s pomocí mikroskopu. V levé ruce mám odsávačku, v pravé bipolární pinzetu, kterou se zastavuje krvácení cévy živící nádor. Neurochirurg mívá k dispozici ještě mikronůžky a ultrazvukový drtič nádorů. Jiné nástroje vlastně moc nepotřebuje.

Protože nádor roste v kritických strukturách mozku, musíme sledovat jejich funkci. Složité monitorovací přístroje nás včas varují, že bychom mohli pacientce ublížit. V té chvíli se musí operace přerušit i za cenu, že v místě necháme kousek nádoru - za pár dní se k zákroku znovu vrátíme. To bylo nutné i v tomto případě. V pozadí na obrazovce je chirurgické pole, které vidí v mikroskopu nejenom operatér, ale i jeho asistent a kdokoliv, kdo přijde na sál.

Podobný obrázek můžete vidět po celé hodiny zákroku. Dívám se do okuláru mikroskopu a v rukou mám odsávačku a bipolární pinzetu. Dole u nohou je asi dvanáct šlapek, kterými ovládám mimo jiné mikroskop. Často si připadám jako hráč na varhany, ale je to tak automatické jako třeba řízení auta.

Těsně před ukončením operace. Přibližně po čtyřech hodinách jsme odstranili podstatnou část nádoru. Při dalším zákroku po několika dnech došlo i na jeho zbytek. Dnes je už pacientka doma zcela v pořádku a bez problémů chodí. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist