Fragmenty dokumentu ze čtvrtého století našeho letopočtu, který byl napsán v řečtině na pergamenu, digitalizovali odborníci z knihoven v Británii, Německu, Rusku a Egyptě. Experti kodex označují za "okno otvírající pohled na vývoj raného křesťanství" a za důkaz, jak byl text Bible předáván z generace na generaci.
Původní verze obsahovala asi 1460 stran, z nichž každá měřila 40 krát 35 centimetrů. Sinajský kodex objevil v 19. století v klášteře svaté Kateřiny na hoře Sinaj německý teolog Constantine Tischendorf. Předpokládá se, že rukopis přežil díky pouštnímu vzduchu, který vytvářel ideální podmínky, a také díky skutečnosti, že křesťanský klášter svaté Kateřiny nebyl nikdy dobyt.
Části kodexu jsou v různých částech světa
Kodex zahrnuje větší část Starého zákona a téměř celý Nový zákon a jeho fragmenty se nacházejí v knihovnách v různých částech světa - Britská knihovna (British Library) vlastní 347 stran, 43 stran se nachází v univerzitní knihovně v německém Lipsku a sedm částí kodexu je v Ruské národní knihovně v Petrohradě. V Egyptě se dále nachází dalších 12 stran kodexu, které byly objeveny teprve v roce 1975.Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist