Pravděpodobně kybernetický útok paralyzoval internetové stránky velkých úřadů jihokorejské vlády, bank i webové portály. Oznámily to jihokorejské oficiální zdroje. Útok připomíná podobné útoky z nedávné doby ve Spojených státech.

V Jižní Koreji zkolabovaly nebo měly problémy s přístupem už od úterý především stránky prezidentského úřadu, ministerstva obrany, parlamentu, několika velkých bank a významného internetového portálu Naver.

Podle mluvčí agentury pro bezpečnost informací An Čong-un jsou pravděpodobně útoky spojeny s kolapsem webových stránek několika vládních agentur ve Spojených státech.

První šetření zjistilo, že mnoho osobních počítačů napadl virus, který jim nařídil, aby ve stejné chvíli navštívily velké oficiální servery v Jižní Koreji a USA, a zahltily je tak. Těmto útokům se říká "denial of service" neboli "odmítnutí služby". Některé jihokorejské stránky zůstávaly nedostupné nebo nestabilní ještě ve středu ráno.

Elektroničtí špioni pronikli přes internet do vládních počítačů mnoha zemí - čtěte ZDE

Američané se bojí čínských hackerů. Ohrožují elektrickou rozvodnou síť - čtěte ZDE

Problémy se podle mluvčí An zatím neodrazily ve finančních škodách ani neunikly důvěrné státní či vojenské informace. Útok měl zřejmě za cíl stránky pouze ochromit.

"Neobvykle dlouhý a promyšlený útok"

V USA neobvykle odolný počítačový útok začal 4. července na Den nezávislosti a přetrval až do nynějšího týdne, v některých případech trval ještě v úterý večer. Napadeny byly stránky ministerstva financí, tajných služeb, federální obchodní komise a ministerstva dopravy.

Podle amerických úřadů spolu útoky v Jižní Koreji a Spojených státech mohou souviset. Další podrobnosti o nich ale oficiální místa nechtěla podle agentury AP sdělovat. Varovala nicméně státní instituce, aby podnikly kroky ke zvýšení ochrany před takovými útoky.

Podle některých zdrojů několikadenní problémy napadených webových stránek v USA ukazují na to, že šlo o neobvykle dlouhý a promyšlený útok. Stránky ministerstva dopravy například zcela nefungovala dva dny. "Je to velmi divné. Obvykle se s něčím takovým člověk nesetká," řekl Ben Rushlo ze společnosti Keynote System, která sleduje provoz na internetu.

Podobně jako loni při konfliktu Ruska a Gruzie

Jihokorejská tisková agentura Jonhap napsala, že podle vyšetřovatelů některé z útoků na místní servery přišly ze zahraničí. Celý kybernetický útok podle nejmenovaného oficiálního činitele nesl znaky metod používaných běžně čínskými hackery.

Podobný útok se stal loni v létě během konfliktu mezi Ruskem a Gruzií. Stránky gruzínské vlády a tamních firem začaly čelit výrazně zvýšenému počtu současných požadavků, které se vyznačují útoky typu "odmítnutí služby". Moskva tehdy podíl na nich odmítla, podle nezávislých západních odborníků se na něm ale podílely tamní tajné služby.